گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با همتای پاکستانی درباره روند صلح افغانستان

نیویورک- ایرنا – آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان درباره تداوم همکاری ها در روند صلح افغانستان گفتگو کرد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد طرفین در این گفت و گو بر اهمیت ادامه همکاری های ایالات متحده و پاکستان در روند صلح افغانستان پس از سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان به واشنگتن در روند صلح تاکید کردند.

 ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت پاکستان بعنوان کلیدی برای آینده صلح آمیز افغانستان به دلیل فعالیت برخی نیروهای طالبان در این کشور است.
اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان اوایل تیرماه جاری قبل از خروج نظامیان آمریکا از پایگاه هوایی بگرام به همراه  امرالله صالح معاون نخست رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان به آمریکا سفر کرد و با مقامات آمریکایی از جمله جو بایدن رئیس جمهوری، روسای احزاب دموکرات و جمهوریخواه و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و لوید آستین وزیر دفاع دیدار و گفتگو کرد.

اشرف غنی پس از دیدار با بایدن گفت به تصمیم بایدن برای خروج از افغانستان احترام می‌گذاریم و این تصمیمی حاکمیتی بوده و ما افغانستانی‌ها باید با پیامدهای این موضوع به تعامل بپردازیم.

رئیس جمهوری افغانستان تصریح کرد: سفارت آمریکا در کابل به فعالیت ‌های خود ادامه خواهد داد و رئیس جمهور بایدن بر ادامه ارائه کمک‌های انسانی و اقتصادی به افغانستان تاکید کرده است.

اشرف غنی از طالبان خواست تا درگیری‌ها را متوقف کرده و وارد روند سیاسی شوند.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا نیز هنگام دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با تاکید بر اینکه مردم افغانستان در مورد سرنوشت کشورشان تصمیم می گیرند، گفت که همکاری بین واشنگتن و کابل پایان پیدا نمی کند.

رئیس جمهوری آمریکا درتازه ترین سخنانش درباره دلایل خروج نظامیان کشورش از افغانستان گفت: مأموریت نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان تا ۳۱ اوت (۹ شهریور) پایان می‌یابد.
بایدن  با بیان اینکه مردم افغانستان باید سرنوست کشورشان را تعیین کنند، گفت: رهبران افغان باید برای تعیین سرنوشت کشورشان دور هم جمع شوند. تنها راه تحقق صلح در افغانستان همزیستی با طالبان است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha