۱۹ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۴۸
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84399051
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خلبان‌های افغان در لیست سیاه طالبان

تهران - ایرنا – با تکمیل شدن عملیات عقب‌نشینی نیروهای آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از افغانستان، طالبان به رهگیری و ترور خلبان‌های نیروی هوایی افغانستان روی آورده است تا ارتش این کشور را تضعیف کند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان ضمن تائید این خبر گفت که خلبان های نیروی هوایی افغانستان از آن جهت هدف قرار می گیرند که مردم کشورشان را هدف بمباران قرار داده اند.

در حالی که دو مقام ارشد دولت افغانستان ترور هفت خلبان در ماه های اخیر از سوی طالبان را تائید کرده اند، دولت افغانستان رسما شمار خلبان های ترور شده را مورد تصدیق قرار نداده است.

راب لودویک سخنگوی پنتاگون در قالب بیانیه ای اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا از کشته شدن چند خلبان افغان به دست طالبان مطلع بوده است.

وی در این بیانیه گفت: ما تمامی ترورهای هدفمند در افغانستان را به شدت محکوم می کنیم. ارتش آمریکا مدت هاست به تهدید پیشروی بسیاری از شرکای نظامی افغانستان که شامل خلبان های نیروی هوایی این کشور می شود، اذعان کرده است و ما عزم راسخ، استواری و پایبندی شان به وظیفه از طرف مردم افغانستان را مورد تحسین قرار می دهیم.

وی تاکید کرد که پنتاگون درصدد است با دولت افغانستان، وزارت دفاع این کشور و نهادهای دولتی در آمریکا در زمینه اجرای برنامه هایی برای محافظت از افرادی که در معرض خطر هستند، همکاری کند.

مقام های آمریکایی و افغانستان ترور خلبان های نظامی افغان که تعلیم دیده آمریکا و ناتو هستند، به دست طالبان را بخشی از تلاش برای برابر کردن شرایط بازی با نیروهای دولتی در بحبوحه خروج نیروهای خارجی از افغانستان تلقی می کنند.

طالبان در حال حاضر مدعی است که ۸۵ درصد از قلمرو افغانستان را تحت کنترل خود دارد و این در حالی است که انتظار می رود عملیات خروج نیروهای آمریکایی از این کشور ۳۱ اوت (۹ شهریور) تکمیل شود.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ابتدا قصد داشت همه نظامیان آمریکایی از افغانستان را تا ۱۱ سپتامبر همزمان با بیستمین سالگرد حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ از افغانستان خارج کند.

اما روز پنجشنبه اعلام کرد که به عملیات عقب نشینی سرعت می بخشد زیرا به گفته وی، فرماندهان به وی توصیه کرده اند که به محض اتخاذ تصمیم برای پایان دادن به جنگ، باید در جهت اجرای عناصر اصلی عقب نشینی نیروها اقدام کنم.

براساس این گزارش، طالبان هفته گذشته تحرکات گسترده ای در منطقه شمالی افغانستان داشت، امری که صدها نظامی افغان را به فرار به کشورهای همسایه وا داشت.

دولت تاجیکستان اعلام کرد که بیش از یک هزار غیرنظامی افغان را که از خشونت بین طالبان و نیروهای دولتی افغانستان گریخته اند، پناه داده است.

در تازه ترین اظهارنظر از سوی کاخ سفید، جو بایدن گفت که بسیار بعید است طالبان کشور افغانستان را اشغال کند، حتی درصورتی که این گروه در قوی ترین جایگاه خود از سال ۲۰۰۱ قرار داشته باشد.

با این حال، جان کربی سخنگوی پنتاگون در مصاحبه ای که سی ان ان با وی انجام داد، اوضاع فعلی در افغانستان را وخامت بار توصیف کرد و در مورد طالبان گفت: ما شاهد ادامه پیشروی آنها به مناطقی در سراسر کشور هستیم و این مساله نگران کننده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha