دستورالعمل‌های بهداشتی در روز عرفه و عید قربان رعایت شود

مشهد- ایرنا- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بین نمازگزاران در مراسم روز عرفه و همچنین عید قربان از زمان ورود به مساجد تا زمان خروج ضروری است.

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مهدی قلیان با بیان این که نمازگزاران باید سجاده و مُهر شخصی به همراه داشته باشند افزود: در مساجد، باید مکان‌هایی برای شستن دست با آب و صابون و محلول الکل ۷۰ درصد برای ضدعفونی کردن دستان نمازگزاران وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر این که در صورت برگزاری مراسم عید قربان، این برنامه باید در محیط های باز برگزار شود عنوان کرد: در صورتی که لازم است مراسم عید قربان در مکان‌های بسته برگزار شود باید از وجود تهویه مناسب اطمینان حاصل شود و مدت مراسم تا حد ممکن کوتاه باشد زیرا هر چه قدر مدت زمان مراسم طولانی‌تر باشد امکان انتقال ویروس کرونا به شرکت کنندگان افزایش می‌یابد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در برگزاری مراسم عید قربان باید تعداد شرکت کنندگان مراسم تا حد امکان کم باشد و حداقل فاصله یک متر با دیگران رعایت شود و شرکت کنندگان از ماسک استفاده کنند.

قلیان در خصوص سنت قربانی در روز عید قربان نیز افزود: در شرایط فعلی هشدارهای دامپزشکی در خصوص مخاطرات انتقال بیماری‌های مهلک و مشترک بین انسان و دام از طریق کشتار غیر مجاز دام خارج از کشتارگاه را باید جدی گرفت.

وی با بیان این که  بیش از ۲۰۰ نوع بیماری از حیوان و فرآورده های دام به انسان منتقل می شود ادامه داد: کشتار دام خارج از کشتارگاه و مصرف گوشت فاقد مهر بازرسی دامپزشکی، تهدید کننده سلامتی است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که تماس مستقیم با خون و ترشحات لاشه تازه دام، ممکن است موجب انتقال بیماریهای کشنده مشترک بین انسان و دام به خصوص تب خونریزی دهنده کریمه کنگو شود اظهار کرد: کشتار و قربانی دام در منازل و معابر موجب انتشار بیماری های قابل انتقال از دام به انسان و آلودگی محیط زیست و آزار همسایگان می شود پس کشتار دام باید در کشتارگاه ها یا مراکز خیریه تحت نظارت دامپزشکی انجام شود.

 برگزاری مراسم مذهبی همچون سال گذشته و با رعایت پروتکلها

مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با اشاره به این که هر گونه برگزاری مراسم مذهبی طبق دوره های قبل باید با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد تا کمترین میزان خطر برای افراد وجود داشته باشد گفت: قرائت دعای پر فیض عرفه نیز می تواند در محوطه باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک انجام شود.

علی اصغر حسنی افزود: همراه آوردن کتاب دعا و رعایت حداقل یک و نیم متر فاصله بین شرکت کنندگان در مراسم از دیگر مواردی است که باعث جلوگیری از انتشار بیماری می شود.

او با بیان این که حفظ سلامت عمومی مردم یکی از مهم ترین اولویت هاست اظهار کرد: پرهیز از توزیع نذورات نیز یکی از موضوعات مهم در این خصوص است که کارشناسان بهداشت بر این مهم نظارت خواهند کرد.

مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ناظران بهداشت محیط بر نحوه برگزاری مراسم دعای پرفیض عرفه نظارت دارند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی نسبت به ارائه توصیه های لازم در این خصوص اقدام می کنند.

۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و به بقیه جمعیت این استان توسط دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام خدمات‌رسانی می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha