استاندار فارس: گسترش روابط اقتصادی با صربستان را با جدیت دنبال می‌کنیم

شیراز- ایرنا- استاندار فارس در دیدار با سفیر صربستان در ایران بر لزوم گسترش روابط تجاری تاکید کرد و گفت: آماده گسترش همکاری‌ها در این زمینه هستیم و تحقق آن را با جدیت دنبال می‌کنیم.

عنایت‌الله رحیمی، یکشنبه در دیدار با دراگان تودورویچ سفیر صربستان در ایران، با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی این استان افزود: بسیاری از کشورهای جهان مقصد صادرات محصولات صنایع موجود در استان فارس هستند که کشور صربستان هم می‌تواند جزو این کشورها باشد.

وی در این دیدار که در شیراز انجام شد، ادامه داد: از دیگر ظرفیت‌های استان فارس کشاورزی آن است که علاوه بر وسعت، تنوع اقلیمی نیز سبب شده این استان از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و باغی در کشور باشد.
رحیمی اظهار داشت: فعالیت بخش خصوصی نیز در قالب اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن و خانه کشاورزی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد روابط بهتر میان دو کشور باشد.
استاندار فارس، سیاست خارجی جمهوری اسلامی را بر پایه حفظ منافع ملی، استقلال و عزت کشور و احترام متقابل دانست و افزود: ارتباط با دنیا به ویژه کشورهایی که حرمت دیگر ملت‌ها را حفظ می کنند و در امور داخلی کشورها دخالت نمی‌کنند سرلوحه سیاست خارجی کشور ایران است.
رحیمی، با اشاره به اعمال تحریم و ایجاد برخی فشارها بر کشور از جانب بعضی کشورها گفت: چنین کشورهایی از استدلال منطقی پیروی نمی‌کنند که باید از طریق سیاست‌ها و راهکارهایی همچون ارائه خدمات متقابل و مبادلات پایاپای این تحریم‌ها را بی‌اثر کرد.
وی حضور سفیر صربستان در فارس را فتح باب مناسبی برای تعمیق به روابط طرفین دانست و گفت: احترام ویژه‌ای برای مردم کشور صربستان قائل هستیم و امیدواریم روز به روز شاهد مستحکم تر شدن روابط دو کشور ایران و صربستان باشیم.
استاندار فارس، ارتباطات فرهنگی را از مستحکم ترین نوع روابط بین کشورها و ملت‌ها دانست و گفت: بی‌شک این نوع از روابط ماندگاری و اثرگذاری بیشتری در مقایسه با روابط سیاسی و حتی اقتصادی خواهد داشت و در ذهن و دل مردم ماندگار خواهد بود.

روابط سیاسی ایران و صربستان در عالی ترین سطح است
سفیر صربستان در ایران هم گفت: روابط دو کشور ایران و صربستان در عالی ترین سطح خود قرار دارد و امیدواریم شاهد تقویت روابط اقتصادی دو کشور نیز باشیم.
دراگان تودورویچ افزود: بر همین اساس، بحث توسعه روابط دو کشور را از توسعه روابط با استان‌های فارس، اصفهان، آذربایجان شرقی و قزوین آغاز خواهیم کرد و در ادامه توسعه این روابط را در کل ایران گسترش خواهیم داد.
وی ادامه داد: در این میان شهر شیراز برای ما دارای اهمیت بسیاری است و انتخاب شهر نووی ساد کشور صربستان به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا می‌تواند فرصت مناسبی برای توسعه روابط با استان فارس و شیراز و اروپا باشد.
او اظهار داشت: حافظ و سعدی در کشور صربستان بسیار مشهور هستند و در صربستان افزون بر ۱۳۰ کتاب فارسی داریم که به زبان صربی ترجمه شده است.

صربستان از کشورهای اروپای شرقی است که مرکز آن بلگراد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha