۳ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۹
کد خبرنگار: 3123
کد خبر: 84415235
۰ نفر

برچسب‌ها

نرخ بیکاری بهارانه خراسان شمالی تک رقمی شد

بجنورد- ایرنا- نرخ بیکاری بهارانه استان خراسان شمالی به ۸.۵ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل نرخ بیکاری در این خطه شمال شرق کشور ۳.۵ درصد کمتر شد.

 معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری بهارانه سال جاری  در جمعیت بالای ۱۵ سال استان به ۸.۵ رسید در حالی که در بهار سال قبل ۱۲ بود.

قربان نباتیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا دلیل این کاهش نرخ بیکاری در بهار سال جاری را نسبت مدت مشابه سال قبل و حتی زمستان ناشی از رونق کسب و کار اعلام کرد و اظهارداشت : در سال گذشته به دلیل همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی طولانی مدت بسیاری از واحدهای صنفی به خصوص در حوزه خدمات نرخ بیکاری بهارانه افزایش زیادی داشت که با تعریف جدید فعالیت کسب و کار با رعایت پروتکل های بهداشتی در بهار سال جاری نرخ بیکاری نیز کاهش یافت.
وی اضافه کرد : علاوه بر آن نرخ بیکاری بهارانه استان نسبت به میانگین سال گذشته نیز کاهش ۱.۵ درصد را نشان می دهد به طوری که میانگین نرخ بیکاری سال گذشته در این خطه شمال کشور طبق گزارش مرکز آمار ایران ۱۰.۶ درصد بود.
معاون تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان شمالی نرخ مشارکت اقتصادی بهار سال جاری را حدود ۴۴.۲ درصد اعلام کرد که این نرخ در مدت مشابه سال قبل ۴۵.۶ درصد بود.
نباتیان با اشاره به ارتباط  نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری  خاطرنشان کرد : نرخ بالای مشارکت اقتصادی نشان دهنده افراد جویای کار بیشتر است و  در عین حال  وجود اشتغال ناقص سبب شده تا با وجود اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در بهار و تابستان درآمد کسب شده مردم کفایت معیشت را نداشته و سرانه درآمد خانوارها در این استان نیز به نسبت استان های دیگر پایین باشد.  

نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت)، به معنی نسبت جمعیت فعال(شاغل و بیکار) به جمعیت در سن کار و به عبارتی جمعیت جویای کار به جمعیت درسن کار است.

 از جمعیت استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی، بیش از ۶۳۰ هزار نفر افراد ۱۵ سال به بالا هستند که جمعیت فعال محسوب می شوند و از این قشر بیش از ۲۷۰ هزار نفر شاغل و ۲۷ هزار نفر بیکار هستند.

براساس آمار رسمی ۴۰.۱ درصد از اشتغال استان در بخش خدمات،۳۶ درصد کشاوزی و مابقی نیز در بخش صنعت است.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha