۲۵ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۳
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84438883
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش شدید مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱

تهران-ایرنا- آژانس محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا (فرانتکس)  گزارش داد: در سال جاری میلادی (۲۰۲۱) تعداد مهاجران غیرقانونی که برای ورود به اتحادیه اروپا از مرزها عبور کرده اند افزایش قابل توجهی داشته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از یورو نیوز؛  این افزایش به دنبال کاهش مهاجرت غیرقانونی به دنبال شیوع کرونا، به پایین ترین سطح در سال ۲۰۲۰ در سال گذشته میلادی رسید.

فرانتکس فاش کرد بیش از ۸۲ هزار عبور مرزی غیرقانونی درهفت ماه نخست سال جاری ثبت شده است که ۵۹ درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می دهد.

در سال ۲۰۲۰ عبور غیرقانونی از مرزهای اتحادیه اروپا کاهش ۱۳ درصدی در مقیاس سال به سال داشت و به ۱۲۴ هزار نفر رسید که به دلیل شیوع همه گیری کووید-۱۹ بود.  این پایین ترین سطح عبور مرزی غیرقانونی از سال ۲۰۱۳ تاکنون بوده است.

فرانتکس ماه گذشته ۱۷ هزار و ۳۰۰ مورد عبور مرزی غیرقانونی را ثبت کرد که افزایشی ۳۳ درصدی را در مقایسه با ژوئیه ۲۰۲۰ داشته و ۲ هزار و ۷۰۰ نفر بیشتر از آمار ثبت شده در ماه ژوئن (خرداد) بوده است.

مسیر دریایی مدیترانه مرکزی تاکنون در سال جاری سهم ۳۷.۵ درصدی در مهاجرت غیرقانونی از مرزها را داشته است که افزایشی ۹۶ درصدی نسبت به سال گذشته میلادی داشته است. مهاجرانی از تونس، بنگلادش و مصر از این مسیر برای عبور به اتحادیه اروپا استفاده می کنند.

غرب بالکان دومین مسیری است که مهاجران بیشترین استفاده را برای ورود به اتحادیه اروپا از آن می کنند. این مهاجران در وهله نخست از کشورهای سوریه، افغانستان و مراکش هستند. استفاده از این مسیری سالانه ۹۰ درصد افزایش داشته است.

مدیترانه شرقی از طریق یونان تنها مسیری است که کاهش سال به سال را در عبور مرزی داشته است که با کاهشی یک سومی به ۸ هزار و ۹۹۷ نفر رسیده است. اتباعی از سوریه و ترکیه بزرگترین مهاجران این مسیر را تشکیل می دهند.

مسیر غرب مدیترانه و غرب افریقا نیز توسط کمتر از ۸ هزار مهاجر استفاده شده است و در مقایسه با سال قبل ۱۳۴ درصد استفاده از این مسیر افزایش داشته است.

بر اساس گزارش فرانتکس مهاجرت غیرقانونی از بلارس به لیتوانی نیز افزایش شدیدی داشته و امسال به ۳ هزار و ۷۰۰ نفر رسید. همچنین دو سوم مهاجران بازداشت شده در این مرزها اتباع غراقی بوده اند و مهاجرانی از جمهوری کنگو وکامرون در رده های بعدی قرار دارند.

لیتوانی و لتونی هر دو به دلیل اعلام وضعیت مرزی فوق العاده خواستار کمک بیشتر اروپایی ها شده اند.

مهاجرت غیرقانونی به دنبال سیاست های تهاجمی آمریکا و غرب در کشورهایی مانند سوریه و عراق بروز کرد. با گذشت سالها جنگ داخلی در افغانستان با مداخله واشنگتن، شکست راهبرد آمریکا  و ظهور دوباره طالبان، اکنون بار دیگر شمار مهاجرت از افغانستان افزایش داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha