۱۳ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۴۸
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84460121
۱ نفر

برچسب‌ها

بقای وزیر خارجه انگلیس به مویی بند شد

لندن- ایرنا- قانون‌گذاران انگلیس پس از برگزاری نشست دو ساعته و نفس‌گیر با وزیر امور خارجه این کشور از پاسخ‌های او درباره مدیریت بحران افغانستان قانع نشده‌اند و خواستار تحقیق کامل در زمینه سیاست خارجی دولت درباره مسائل مربوط به کابل شده‌اند.

به گزارش ایرنا، «تام توگندهات» که پیش‌تر در ارتش انگلیس در افغانستان خدمت کرده و اینک ریاست کمیته بانفوذ امور خارجی مجلس را برعهده دارد می‌گوید که سقوط کابل برای ملت افغانستان و اعتبار کشورهایی که (با خروج از افغانستان) زمینه آن را فراهم کردند یک فاجعه است.

وی با بیان اینکه خروج سراسیمه انگلیس از افغانستان، این کشور را دچار بحران انسانی و حقوق بشری کرده است افزود که با وجود پاسخ‌های وزیر امور خارجه همچنان «سووالات بزرگی» در این زمینه باقی‌مانده است. این مقام انگلیسی ابراز امیدواری کرد که با انجام تحقیقات کامل ابعاد عملکرد دولت روشن شود.

«دومنیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس که این روزها ناامیدانه می‌کوشد تا قربانی سیاسی فاجعه افغانستان نباشد، حتی به قیمت از دست رفتن اعتبار سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس نیز برای بقای خود می‌جنگد.

راب هفته پیش در برابر کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس که به مدت دو ساعت بی‌رحمانه این سیاستمدار محافظه کار را تحت فشار قرار داد، تصریح کرد که ارزیابی اطلاعاتی دولت «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و همچنین متحدان ناتو (کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی)، سقوط کابل به دست طالبان را در سال جاری میلادی رد می‌کرد.

به گفته وی، ارزیابی اطلاعاتی کمیته مشترک اطلاعات و ارتش انگلیس این بود که با خروج نیروها در اواخر ماه اوت، محتمل ترین فرض، وخاومت تدریجی اوضاع افغانستان باشد، اما سقوط کابل در سال جاری پیش بینی نشده بود.

انگلیس مانند آمریکا نتوانست پیش بینی کند دولت افغانستان با این سرعت سقوط خواهد کرد و لذا برای آشفتگی بعد از تصرف پایتخت به دست طالبان در روز ۱۵ اوت به اندازه کافی آماده نشده بود.

وزیر خارجه انگلیس گفت هرچند قصد طالبان برای در دست گرفتن قدرت امری واضح بود، اما غرب ارزیابی اشتباهی درباره ظرفیت طالبان برای انجام هرچه سریع‌تر این کار داشت.

راب در حالی که آخرین تلاش‌هایش را برای فرار از سوالات کمیته پارلمانی می‌کرد، توضیح قانع کننده‌ای نداشت تا روشن کند چرا با شروع بحران در افغانستان، تعطیلات خود را رها نکرد؛ او گفته است که به فکر استعفا نیست.

این سیاستمدار انگلیسی که گفته می‌شود هنگام سقوط کابل در سفر تفریحی به‌سر می‌برد، به دلیل سوء مدیریت اوضاع افغانستان تحت فشار افکار عمومی است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha