۵۰ هکتار از تالاب "گروس" مهاباد در آتش سوخت

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: آتش سوزی در تالاب "گروس" این شهرستان در حنوب آذربایجان غربی ۵۰ هکتار از نیزارهای فصلی آن را از بین برد.

فاروق سخنور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آتش سوزی عصر روز گذشته در نیزارهای تالاب فصلی گروس با واکنش سریع یگان حفاظت و قرق بانان تالاب کانی برازان و همکاری جوامع محلی ظرف سه ساعت مهار شد.  

وی ادامه داد: علیرغم حضور به موقع آتش نشانان، به دلیل عدم دسترسی خودروهای آتش نشانی به محل آتش سوزی با تلاش جوامع محلی و به کارگیری سه دستگاه تراکتور با شخم زدن اراضی حاشیه، ایجاد آتش بر و جانفشانی نیروهای یگان حفاظت محیط زیست آتش سوزی مهار شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار داشت: به دلیل مرتفع بودن نیزارها، گستردگی آتش و باتلاقی بودن محیط امکان اطفای حریق به راحتی میسر نبود و متاسفانه بیش از ۵۰ هکتار از پوشش گیاهی منطقه در آتش سوخت.

مرداد ماه امسال نیز حدود ۷۶۰ هکتار از این زیستگاه طبیعی در این منطقه دچار آتش سوزی شده بود.

تالاب فصلی گروس در نزدیکی تالاب کانی برازان و از تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است که علاوه بر تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" دارای تالاب‌های دایمی "حسن‌خان" و "قوپی‌باباعلی" و تالاب‌های فصلی دیگری از جمله "گروس"، "داشخانه" و "قره‌قشلاق" نیز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha