دشمن از نام سلیمانی و ابومهدی المهندس می‌ترسد

تهران- ایرنا- نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و استاد دانشگاه با بیان آنکه جهانی شدن اربعین با پیروی از سیره شهدا امکان پذیر است، تصریح کرد: دشمن از نام سلیمانی و ابومهدی المهندس می‌ترسد.

به گزارش ایرنا،‌ نشست جهانی‌سازی و اربعین با حضور اندیشمندان ایرانی و عراقی به همت کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در کربلای معلی برگزار شد.

در این نشست، سخنرانانی چون لاله افتخاری استاد دانشگاه، فرشته روح‌افزا دکترای برق و پژوهشگر علوم دینی، فاطمه دمیرچی استاد علوم قرآن و حدیث و دارای مدرک سطح سه حوزه علمیه، شهلا حقی دارای مدرک سطح چهار حوزه علمیه و علی التمیمی استاد حوزه و دانشگاه به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

دشمن از نام سلیمانی و ابومهدی المهندس می‌ترسد

نهضت حسینی دو بال شهادت و حماسه را توامان در اختیار دارد

لاله افتخاری در این نشست با اشاره به این که مردم دنیا دنبال رسیدن به سعادت هستند اما راه آن را نمی‌دانند و دنبال الگوی مناسب هستند گفت: اکنون دنیا با ارتباطات لحظه‌ای تبدیل به دهکده جهانی شده و برنده این میدان کسی است که برنامه مناسب داشته باشد.

نهضت حسینی دو بال شهادت و حماسه را توامان در اختیار دارد و سعادت را برای مردم جهان می تواند ارائه کند.

این استاد دانشگاه گفت: در این میان خانواده شهدا نقش مهمی دارند و ارائه الگوی زندگی، اولین وظیفه آن ها است و رهبر معظم انقلاب در سخنان‌شان بر این مسأله تاکید دارند.

الگوهای صبر، ایثار و جهاد کلید جهانی کردن حرکت اربعین است

افتخاری افزود: استقامت سیدالشهدا(ع) در سخت ترین لحظات کربلا و نیز حضرت زینب(س) بعد از کربلا باید راه و روش خانواده شهدا در مسیر زندگی باشد. ما برای اینکه حرکت اربعین را جهانی کنیم و البته در حال تحقق است باید شاخص‌ها و الگوهایی اعم از صبر، ایثار و جهاد داشته باشیم که این ها در بین خانواده شهدای ایران و عراق به چشم می خورد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود با اشاره به آنکه خانواده های شهدا باید در این مسیر پرچمدار باشند همان طور که زینب کبری (س) بود تصریح کرد: ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی الگوهای این راه هستند و دشمن از آن ها می ترسد.

دشمن از نام سلیمانی و ابومهدی المهندس می‌ترسد

تقوی، یاری رساندن به جبهه حق دربرابر باطل است

فرشته روح‌افزا سخنران دیگر مراسم در این نشست گفت: امیرالمومنین(ع) درنهج‌البلاغه می فرماید مرا با تقوی و پرهیزکاری یاری نمایید.

کل یوم عاشورا وکل ارض کربلا دو معنی دارد یکی معنای عام که همان زنده بودن یاد قیام عاشورا در هر زمان و مکانی است و یکی معنای خاص است و آن از این قرار است که در هر برهه ای از زمان جبهه حق و باطل وجود دارد و باید بدانیم که در هر برهه، ما درجبهه حق قرار داریم  یا یزیدیان.

وی ادامه داد: این همان پیام جهانی قیام امام حسین(ع) است وهمان یاری مولا امیرالمومنین(ع) است که تقوی، یاری رساندن به جبهه حق دربرابر باطل است.

جلوگیری از انحراف در دین اسلام و عدم تداوم حکومت فاسد هدف نتایج قیام امام حسین(ع) بود

بنا بر اعلام کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین، دمیرچی استاد علوم قرآن و حدیث نیز در این جلسه گفت: قیام امام حسین(ع) دو نتیجه داشت. یکی رسیدن به حکومت و دیگری شهادت. اما هر دوی اینها برای یک هدف بود و آن جلوگیری از انحراف در دین اسلام و عدم تداوم حکومت فاسد.

وی گفت: اگر سیدالشهدا(ع) قیام کرد برای این بود که معروف جای منکر را گرفته و منکر جای معروف را. لذا باید مسئولیت تاریخی اجرا می شد. در مقابل، خواص بی بصیرتی در برابر ظلم و جور سکوت کرده بودند. مانند فرزندان زبیر، عباس و بسیاری دیگر از کسانی که زمان پیامبر (ص) را درک کرده بودند و این انحرافات را می دیدند و به مسئولیت تاریخی خود عمل نکردند.

این استاد علوم قرآن و حدیث یادآور شد: حرکت امام حسین برای انجام مسوولیت و احیای این نقش عظیم بود و این پیامی جهانی برای اربعین است که باید در همه حال به دنبال ادای مسوولیت و جلوگیری از انحراف در مسیر حق باشیم.

دشمن از نام سلیمانی و ابومهدی المهندس می‌ترسد

خط سیدالشهدا(ع) درلبنان، عراق و یمن دنبال می‌شود

علی التمیمی استاد حوزه و دانشگاه عراق هم با اشاره به اینکه قیام امام حسین(ع) با حرکت انبیای الهی مقایسه می شود، گفت: ابراهیم نبی(ع) درمیان آتش نمرود افتاد و آتش گلستان شد و حضرت موسی(ع) هم پس از آنکه به دنیا آمد از خوف ماموران فرعون به دستور الهی به آب انداخته شد و خداوند وعده داد او را به مادرش برگرداند و چنین شد.

وی ادامه داد: اما سیدالشهدا(ع) دو راه پیش رو داشت. یا در مدینه بماند که شکست بود یا اینکه به مصاف شمشیر برود که بازهم با سپاه قلیل در ظاهر مغلوب میدان بود اما راه دوم را انتخاب کرد تا با خون خود به مصاف شمشیر برود و جلوی انحراف اسلام را بگیرد و باخون خود اسلام ناب محمدی را به عالم بشناساند.

همین است که امام خمینی(ره) فرمود ما هر چه داریم از عاشورا داریم چرا که امام حسین(ع) با قیام خود علیه ظلم و فساد یزید، راه را به همه عالمیان نشان داد و می بینیم که خط سیدالشهدا(ع) درلبنان، عراق، یمن و اقصی نقاط عالم دنبال می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha