میزان بارش‌های استان همدان ۴۲ درصد کاهش یافته است

همدان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: مجموع بارش های استان در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به صورت متوسط ۲۸۱ میلی متر(برف و باران) ثبت شده که این میزان نسبت به بارش های سال آبی گذشته ۴۲ درصد کاهش را نشان می دهد.

«منصور ستوده» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال آبی یا همان سال زراعی، اول مهر آغاز و ۳۱ شهریور سال آینده به پایان می رسد که میزان بارش‌ها در این مدت ثبت و برای مقایسه با سال‌های گذشته محاسبه می‌شود.

وی اظهار داشت: در سال آبی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ نیز به طور متوسط ۴۷۰ میلی‌متر بارش در سراسر استان همدان ثبت شده است.

ستوده با اشاره به اینکه میزان متوسط بلند مدت بارش‌ها در استان همدان ۳۶۰ میلیمتر است، عنوان کرد: در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با متوسط بارش ۲۸۱ میلیمتر، میزان ریزش برف و بارش باران نسبت به بلند مدت نیز ۲۲ درصد کاهش یافته است.

وی بیان کرد: در محدوده مطالعاتی همدان ـ بهار، ایستگاه سد اکباتان ۲۹۵ میلی‌متر بارندگی رخ داده که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۴۸۵ میلی‌متر بود که ۳۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان تصریح کرد: حجم ذخیره آب سد اکباتان به ۶ میلیون و ۳۵۰ هزار متر مکعب معادل ۱۹ درصد گنجایش آن کاهش یافته و میزان خروجی آب آشامیدنی آن برابر ۹۲۰ لیتر در ثانیه است.

وی خاطرنشان کرد: میزان ذخیره آب پشت سد آبشینه نیز، به یک میلیون ۳۸۰ هزار متر مکعب معادل ۲۸ درصد گنجایش آن کاهش یافته است.

ستوده با اشاره به اینکه حجم سد شیرین سو نیز برابر یک میلیون و ۴۸۰ هزار متر مکعب و درصد پر بودن آن برابر ۳۲ درصد است، ادامه داد: سد سرابی تویسرکان نیز با حجم سه میلیون و ۱۷۰ هزار متر مکعب آب، هم اکنون ۳۵ درصد آن پر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان افزود: حجم سد کلان ملایر نیز برابر ۳۹ میلیون و ۴۴۰ هزار متر مکعب است و هم اکنون ۸۸ درصد آن پر است.

آب و هوای استان همدان در نتیجه وجود کوه‌های مرتفع، رودخانه‌ها و پستی و بلندی‌های زیاد به شدت متغیر است و زمستان‌های سرد، پر برف و باران و تابستان‌های معتدل دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha