۳۵درصد اراضی سنندج وقفی است

سنندج-ایرنا- رییس اداره اوقاف و امور خیریه کردستان گفت: در حال حاضر ۳۵ درصد اراضی سطح شهر سنندج وقفی بوده و از این میزان ۹۸درصد وقف بر مساجد است.

آرمان شریفی عصر دوشنبه به مناسبت فرا رسیدن دهه وقف در نشست خبری اظهار داشت: از این میزان اراضی وقفی در سطح شهر، ۱۵ درصد موقوفاتی است که متولی دارند و بصورت غیرمتصرفی اداره می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به اینکه ۹۸درصد موقوفات وقف بر مساجد است لذا وقف برمساجد در اولویت ما نیست و واقفان می‌توانند در نیات خود نیازمندی‌های روز جامعه از جمله کمک به بیماران خاص، ازدواج جوانان، اشتغال،درمان و مسکن زوج های جوان را لحاظ کنند.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه سنندج اضافه کرد:  از صدر اسلام تاکنون وقف از درجه و اهمیت بالایی برخوردار بوده و در آن زمان اکثر صحابه‌ از بهترین دارایی خود می گذشتند و آن را وقف می‌کردند و هدفشات قرب الهی بود.

وی یادآور شد: امروز استان کردستان و شهر سنندج  به لحاظ جمعیت و مساحت درجه برتر کشوری را در زمینه وقف دارد، ضمن اینکه انتظار می رود در این زمینه دغدغه روز احصا شده و مردم براساس نیازمندی‌های جامعه وقف کنند.

تنظیم ۵۷۰ اجاره نامه املاک وقفی

شریفی در ادامه به عملکرد این اداره در نیمه نخست امسال اشاره کرد و گفت: از اول امسال تا پایان شهریور ۵۷۰ مورد اجاره‌نامه املاک وقفی در سطح شهر سنندج تنظیم شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد رشد داشته است.

 وی با اشاره به تنظیم اولیه ۷۵ مورد اجاره نامه با پیگیری ادارات حقوقی، وصول مطالبات و اجارات اوقاف در سال جاری افزود: همچنین در این بازه زمانی ۴۶۰ ‌مورد بازدید میدانی از رقبات و همچنین در زمینه احیای موقوفات انجام شده است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کردستان اظهار داشت: همچنین امسال ۷۰مورد طرح دادخواست حقوقی علیه متصرفین دعوانی انجام شده است.

درآمد ۷۰ میلیاردی موقوفات
وی اضافه کرد: در نیمه نخست امسال موقوفات سطح شهر سنندج ۷۰ میلیارد ریال درآمد داشته که ۴۰ میلیارد ریال آن اجرای نیات واقفان بوده است.

شریفی به افزایش حقوق ماموستایان اشاره کرد و گفت: سالانه ۲۴میلیارد ریال حقوق به ماموستایان و خادمان مساجد پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۱۰موقوفه در سطح شهر سنندج وجود دارد، اظهار داشت: از مردم خیر و نوعدوست و کسانی که از استطاعت مالی برخوردارند انتظار می‌رود وارد میدان شده و از مال و دارایی خود در راه رفع نیازهای روز جامعه وقف کنند.

از ۱۲تا ۲۲ مهر جاری با عنوان دهه وقف نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha