۲۱۰ میلیارد ریال از محل سفر رییس جمهوی برای عشایر ایلام مصوب شد

ایلام - ایرنا - مدیرکل امور عشایری ایلام گفت: ۲۱۰ میلیارد ریال از محل سفر رییس جمهوری برای حوزه عشایری این استان مصوب شد که تخصیص این اعتبارات در دست پیگیری است.

فرشاد یاسمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۵۰ میلیارد ریال برای مرمت، نگهداری، بهسازی ایل راه های موجود و احداث ایل راه های جدید، ۳۰ میلیارد ریال برای تامین پنل های خورشیدی و ۳۰ میلیارد ریال نیز برای خرید تانکر های حمل آب مصوب شده است.

وی افزود: ایل راه ها یکی از مشکلات عمده عشایری استان است که با توجه به سخت گذر، کوهستانی و شیب دار بودن بیشتر این مسیرها، بهسازی یا احداث جاده های عشایری یک ضرورت به شمار می ورد که در این راستا طی سفر ریاست جمهوری ۱۵۰ میلیارد ریال به ایل راه های عشایری استان اختصاص یافت.

مدیرکل امور عشایری ایلام یادآور شد: ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر ایل راه در استان ایلام وجود دارد که با کمترین بارندگی دچار آسیب دیدگی می شوند که این ایل راه ها نیازمند نگهداری دائمی هستند و همچنین حذف یا بهسازی مسیرهای خطرناک و سخت گذر، احداث ابنیه نظیر پل سازی از الزامات راه های عشایری استان است که در هر شهرستان یک ایل راه مهم و دارای اولویت برای هزینه این اعتبار در نظر گرفته شده است.

یاسمی اضافه کرد: تامین آب شرب عشایری از دیگر مصوبه های سفر ریاست جمهوری بود که در این راستا ۳۰ میلیارد ریال برای خرید ۲ دستگاه تانکر آب رسان عشایری مصوب شده است در حالیکه تامین آب عشایر استان به ۲۰ دستگاه تانکر نیاز دارد و در حال حاضر این اداره کل دارای ۱۵ دستگاه تانکر آبرسان است که عمده این تانکرها فرسوده، مستعمل و از رده خارج هستند و باید با تانکرهای جدید تعویض شوند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مصوبه های سفر ریاست جمهوری به استان ایلام، تصویب پرداخت ۳۰ میلیارد ریال برای خرید ۲۵۰ پنل خورشیدی است و تاکنون از جمعیت ۹ هزار خانواری عشایر استان سه هزار خانوار آنها پنل خورشیدی دریافت کرده اند و در طی یک برنامه پنج ساله ۶ هزار خانوار دیگر به پنل های خورشیدی مجهز می شوند که البته ۱۰ درصد از کل مبلغ پنل با عشایر و ۹۰ درصد باقیمانده نیز با دولت است.

مدیرکل امور عشایری ایلام یادآور شد: مصوبه های سفر ریاست جمهوری حدود ۱۰ درصد از مشکلات عشایری استان را مرتفع می کند، اما باز هم این مصوبه ها باعث کاهش برخی از نیازها و مشکلات جامعه عشایری می شود و البته مواردی چون تامین نهاده های دامی، خرید دام مازاد و تامین آب عشایر همچنان از مشکلات اساسی عشایر است که باید به آنها توجه ویژه ای شود.

یاسمی اضافه کرد: محل های تامین اعتبار این مصوبه ها مشخص و ابلاغ شده و این اعتبارات از محل تسهیلات صندوق کار آفرینی امید، منابع مالی ستاد اجرایی حضرت امام خمینی (ره) و بنیاد مستضعفان پرداخت خواهد شد و در حال پیگیری و رایزنی برای تخصیص مبالغ مصوب شده هستیم.

به گزارش ایرنا، استان ایلام داری ۱۱ هزار خانوار با ۶۰ هزار نفر جمعیت عشایری است که یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام را در اختیار دارند.

تولید سالانه عشایر استان ایلام ۹۰ هزار تن تولید انواع فرآورده های دامی به ارزش ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است.

در فصول سرد سال ایلام میزبان عشایر استان های همدان، کرمانشاه و لرستان با بیش از ۲ میلیون راس دام است.

به مناسبت روز ملی روستا و عشایر طرح تامین آب در منطقه عشایری درگه شهرستان ایوان با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال و آغاز واگذاری ۶۰۰ دستگاه پنل خورشیدی با اعتبار ۶ میلیارد ریال انجام می گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha