اراده و اتحاد جهانی، تنها راه رهایی از مخمصه کرونا

تهران - ایرنا - همزمان با تلاش برخی کشورها در پیشبرد واکسیناسیون، چرخش آزادانه ویروس کرونا در نقاطی از جهان که از دسترسی کافی به واکسن‌ محروم هستند، مهر تاییدی بر ناتوانی جهان در استفاده هماهنگ و عادلانه از ابزارهای موجود مقابله با کرونا بوده که موعد پایان همه‌گیری را به پرسشی بی پاسخ تبدیل می‌کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، از دسامبر ۲۰۱۹ (آذر ۱۳۹۸) تا امروز ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ (سوم آبان ۱۴۰۰) بیش از یکسال ‌و نیم می‌گذرد. از روزی که نخستین مورد ابتلا به ویروس ناشناخته کرونا در شهر ووهان چین ثبت شد تا امروز که بیش از ۲۴۴ میلیون و ۴۴۴ هزار نفر در ۲۲۱ کشور جهان درگیر این بیماری شده اند و آمریکا با بیش از ۴۶ میلیون و ۳۱۲ هزار مبتلا و افزون بر ۷۵۶ هزار فوتی، در صدر جدول قرار دارد.

شیوع ویروس کرونا در برخی از کشورها همچون روسیه آنچنان شدید ادامه دارد که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری این کشور روز چهارشنبه دستور تعطیلی یک هفته در این کشور را صادر کرد. رشد تصاعدی قربانیان این بیماری در روسیه از مرز یکهزار نفر در روز فراتر رفته است.

روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا و شناسایی نخستین مبتلایان، گوشه و کنار جهان را در شوک فرو برد. مدت زمانی پس از کنار آمدن با این بیماری تازه وارد، امیدها برای کشف واکسن، تحمل دوره‌های پیک و اوج شیوع ویروس را ساده‌تر کرد تا اینکه بشر به این کشف تاریخ‌ساز نائل آمد. اکنون ماه‌ها از واکسیناسیون گسترده و البته نابرابر در جهان می‌گذرد و تجربه کشورهایی چون شیلی و انگلیس و اسپانیا به عنوان سردمداران این کارزار بهداشتی نشان می‌دهد که دست‌کم تا کنون واکسن نتوانسته است نوشداروی پایان همه‌گیری باشد. بنابراین آنچه اکنون ذهن جهانیان را به خود مشغول کرده این پرسش است که پایان همه‌گیری چه زمانی فرا می‌رسد؟

تا زمانی که ویروس آزادانه در سایر نقاط زمین در حال گردش است، خطر ظهور گونه‌های جدید و از بین رفتن اثربخشی واکسن‌هایی که تا امروز تزریق شده است، وجود دارد. بنابراین نمی‌توان انکار کرد که هیچکس در امان نخواهد بود،

درک این واقعیت از در امان نبودن هیچ نقطه ای از جهان از نفوذ این بیماری و شاید تلاش کرونا برای فهماندن مفهوم «همه‌گیری» به بشر و اینکه مبارزه با یک پدیده همه‌گیر، همکاری هماهنگ و عزم جمعی می‌طلبد سبب شده تا همچنان نشست‌های جهانی با هدف ایجاد هر چه بیشتر هماهنگی‌ها و افزایش توانایی بشر در استفاده از ابزارهای در دسترس همچون واکسن برگزار شود.  

جهان از شرّ کرونا خلاص خواهد شد؟

در تازه ترین مورد به گزارش خبرگزاری افه اسپانیا، نشست جهانی سلامت (World Health Summit Berlin) که از دیروز یکشنبه با موضوع مبارزه با ویروس کرونا و توزیع عادلانه واکسن، پیشگیری و مهار همه‌گیری‌ها و تغییرات آب‌وهوایی آغاز به کار کرد، حدود ۳۸۰ سخنران و شش هزار شرکت کننده از سراسر جهان را تا روز سه شنبه در این اجلاس گرد هم خواهد آورد.

همه‌گیری زمانی به پایان می‌رسد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد

«تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در این نشست ضمن اینکه خواستار توزیع عادلانه واکسن‌ها شد اعلام کرد «همه‌گیری زمانی به پایان می‌رسد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد».

وی در حالی پایان همه‌گیری کووید-۱۹ را منوط به اراده بشر دانست که تاکید کرد: این در دست ما است. ما همه ابزارهای مورد نیاز را در اختیار داریم. ابزارهای بهداشت عمومی کارآمد و ابزارهای پزشکی موثر.  

آدهانوم با انتقاد از اینکه جهان «از این ابزارها به خوبی استفاده نکرده است» هشدار داد که با توجه به نزدیک به حدود ۵۰ هزار مورد فوت کرونا در هفته بدون احتساب موارد گزارش نشده، «همه‌گیری تا پایان فاصله زیادی دارد».

وی خاطر نشان کرد که هدف تعیین شده مبنی بر واکسیناسیون ۴۰ درصد جمعیت هر کشور تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۱) قابل تحقق است اما شرایط خاصی را می‌طلبد.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت از تولیدکنندگان واکسن خواست تا تعهدات خود نسبت به تامین محموله‌های برنامه کوواکس (COVAX) و آوات (صندوق آفریقایی دسترسی به واکسن/ AVAT) را در اولویت قرار دهند.

وی با طرح این درخواست تاکید کرد چنانچه شفافیت بیشتری در مورد مقصد واکسن‌ها، دانش و فناوری تولید واکسن به اشتراک گذاشته شود و از حقوق مالکیت معنوی چشم‌پوشی شود «می‌توانیم به همه‌گیری پایان دهیم».

جهان از شرّ کرونا خلاص خواهد شد؟

پیروزی واکسن‌ها،  تحت‌الشعاع تراژدی توزیع نابرابر

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل نیز در پیامی ویدیویی برای افتتاح سیزدهمین دور این اجلاس هشدار داد: ملی‌گرایی در واکسیناسیون و احتکار واکسن، همه ما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

به گفته گوترش «پیروزی واکسن‌ها که در زمانی بی سابقه، توسعه و تجاری‌سازی شده اند، تحت‌الشعاع تراژدی توزیع نابرابر قرار گرفته است». 

وی افزود: کووید-۱۹ آخرین بیماری همه‌گیر نیست اما ممکن است آخرین موردی باشد که ما در آن شکست می‌خوریم.

تهدیدهای بهداشتی فرا مرزی مستلزم پاسخ‌های فرا مرزی است

«اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا که از دیگر سخنرانان نشست برلین بود با اشاره به نقش «حیاتی» همکاری جهانی در مقابله با کرونا گفت: تهدیدهای بهداشتی فرا مرزی مستلزم پاسخ‌های فرا مرزی است.

وی گفت : ما باید بتوانیم از طریق اقدام مشترک نابرابری‌ها را برای دسترسی به تامین خدمات درمانی کاهش دهیم و با استفاده از علم و فن آوری اطمینان حاصل کنیم که برای مقابله با بحران‌های بهداشتی آینده آمادگی یافته‌ایم.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز در سخنرانی خود بر ضرورت اقدام مشترک جهان برای مقابله با کرونا تاکید ورزید و گفت: «همه گیری کووید-۱۹ همچنان چالش‌های بزرگی را در برابر ما قرار داده است. چالش‌هائی مثل جهش‌های تازه ویروس کرونا و آنچه به سندروم درازمدت کووید موسوم شده است. ما تنها از طریق همکاری متقابل می‌توانیم بر این چالش‌ها غلبه کنیم. به این دلیل من از این که نشست جهانی سلامت در سال ٢٠٢١ کارشناسان، سیاستمداران نهادهای مدنی غیردولتی، و جامعه مدنی را از سراسر جهان گردهم آورده است بسیار خرسندم.»

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که در آخرین هفته‌های ماموریت ١۶ ساله خود به سر می‌برد، هشدار داد که جهان در ماه‌ها و سال‌های آینده با بحران‌های دیگری روبرو خواهد شد و این بحران‌های تازه سبب خواهند شد که ما از ضرورت ادامه مقابله با بحران کنونی غافل بمانیم.

مرکل تصریح کرد: اگر جهان به راه فعلی خود ادامه دهد، همچنان به نتایج کنونی هم خواهد رسید، یعنی جهانی که کمتر تندرست، کمتر امن و کمتر منصفانه است.

وی در ادامه گفت: با این که همه گیری کووید-۱۹ بسیاری چیزها را از ما ربود، این فرصت یگانه را نیز برای ما فراهم کرد که تغییرات جدی و پایداری را برای یک آینده سالم، امن و عادلانه بپذیریم. نشست جهانی سلامت یک پلتفرم اجتناب ناپذیر برای بحث‌های کارشناسانه سطح بالائی است که ما به آن نیاز داریم تا آینده را به حرکت در آوریم».

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha