خشکسالی ۱۲۰ هزار تن علوفه منابع طبیعی کرمانشاه را نابود کرد

کرمانشاه - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه خشکسالی ۱۲۰ هزار تن علوفه منابع طبیعی استان را از بین برده است، گفت: این اتفاق علاوه بر مشکلاتی که برای دامداران و عشایر ایجاد کرده باعث تعطیلی کارخانه‌های مرتبط در ۱۰ روز آینده هم می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ «نوربخش حاتمی» » روز شنبه در نشست دیدار و گفت و گو نمایندگان مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با دامداران، نمایندگان و اعضا اتحادیه صادرات دام استان کرمانشاه که در سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود: با توجه به خشکسالی بی‌سابقه در کرمانشاه باید ۴۰ هزار تن سهمیه مازاد هم به استان کرمانشاه تخصیص یابد تا بتوانیم بخشی از کمبودها را جبران کنیم.

وی با اشاره به اینکه سطح بیمه اراضی زیر کشت از ۸۶ هزار هکتار در سال گذشته به ۲۱۵ هزار هکتار رسیده است، توضیح داد: حق بیمه اعضا ۱۳۲ میلیارد تومان است که تاکنون با پرداخت ۶۵ میلیارد تومان رتبه اول کشور را در پرداخت بیمه داشتیم.

حاتمی پرداخت مطالبات بیمه‌ای برای کشاورزان و روستاییان را با توجه به خسارت پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی یعنی ۸۰۰ هزار تن محصول، ضروری دانست و افزود : سازمان برنامه و بودجه می‌تواند سهم دولت از حق بیمه را پرداخت کند که امیدواریم با پیگیری نمایندگان مجلس محقق شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه پرداخت خسارت‌های سیل را هم یکی دیگر از اولویت‌های این استان دانست و گفت: با پرداخت ۴۱ میلیارد تومان ۵۲ درصد از مطالبات تسویه شده اما برای پرداخت مابقی مطالبات نیازمند اعتبارات لازم هستیم.

تولید سالانه بیش از چهار میلیون تن محصولات کشاورزی در کرمانشاه

به گزارش ایرنا، در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

این استان با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

در استان کرمانشاه چهار میلیون و ۶۵۰ واحد دامی و بیش از یک هزار و ۳۳۳ واحد دامپروری صنعتی شامل ۷۰۰ واحد مرغداری گوشتی صنعتی، ۱۷۶ واحد گاوداری شیری، ۱۸۱ واحد پرواربندی گوساله و ۲۱۹ واحد پرواربندی بره فعال است.

در این استان همچنین ۲۴ واحد مرغداری تخمگذار، ۱۳ واحد پرورش بوقلمون صنعتی، ۹ واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، ۲ واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شترمرغ و بیش از ۳۰۹ هزار کلنی زنبور عسل و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

در کرمانشاه سالانه بیش از ۴۵۱ هزار تن انواع محصولات دامی شامل ۳۳۶ هزار تن شیرخام، ۳۶ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن گوشت طیور، ۱۱ هزار و ۱۰۰ تن تخم مرغ و چهار هزار و ۸۳ تن عسل تولید می شود.

استان کرمانشاه با ۲میلیون نفر جمعیت ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرزها ۲مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی فعال است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha