معاون استاندار: سهمیه بندی مصرف آب در همدان متوقف شد

همدان- ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان گفت: طرح مدیریت مصرف آب که قرار بود از امروز /سه شنبه/ اجرایی شود به صورت موقت متوقف شد.

به گزارش ایرنا، «فرهاد فرزانه» روز سه شنبه در نشست اعضای کارگروه مقابله با پدیده آلودگی هوا اظهار داشت: با توجه به تدابیر صورت گرفته این طرح به صورت موقتی متوقف شده و با دستور استاندار همدان مقرر شد در صورت رعایت الگوی مصرف و رعایت صرفه جویی، از افت فشار آب جلوگیری شود.

وی بیان  کرد: این طرح موقتی بوده و اجرای آن به تعویق افتاده است هر چند در صورت بی توجهی به صرفه جویی آب احتمال اجرای مدیریت مصرف آب زیاد است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان ادامه داد: با وجود اعلام هواشناسی مبنی بر ورود یک جبهه ابر به آسمان استان اما شرایط سد اکباتان به قدری نامناسب بوده که با وجود بارندگی هم تاثیری در افزایش آب این سد ندارد.

فرزانه گفت: هم اینک سد اکباتان و آبشینه حدود سه میلیون متر مکعب آب دارد که با احتساب شرایط خوب نیست و امسال هیچ بارندگی نداشتیم که میزان بارش نسبت به سال زارعی گذشته ۴۴ درصد کاهش داشته است. 

وی اظهار داشت: با همه اقداماتی که صورت گرفت برداشت از ۲ سد اکباتان و آبشینه در اول مرداد ۱۸۰ هزار متر مکعب در روز بود که هم اینک به ۷۵ هزار متر مکعب کاهش داشته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان بیان کرد: ۷۰ درصد نیاز آبی از سد اکباتان بود امروز به حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است و به معنای دیگر میزان برداشت آب سد اکباتان از یک هزار و ۲۵۰ لیتر آب در ثانیه به ۷۰۰ لیتر در ثانیه رسیده است.

فرزانه بیان کرد: علل کاهش برداشت آب از  سد اکباتان خُنکی هوا، استفاده از آب های دره مراد بیک و عباس آباد، اجاره چاه های کشاورزی و استفاده از چاه های منطقه «خالق وردی» است.

وی درباره نامه وزیر کشور به استانداران درباره نظارت و اجرای قانون هوای پاک نیز گفت: این نامه دارای چهار بخش است که مهمترین آن شامل برگزاری مستمر جلسه ها، کارگروه های اضطراری آلودگی هوا و مکلف شدن دستگاه اجرایی به ارائه گزارش کار به معاون قضایی و حقوق عامه دادگستری است.

روز گذشته "حمیدرضا نیکداد" معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان در جمع خبرنگاران عنوان کرده بود که با هماهنگی شورای تامین استان، اجرای طرح مدیریت مصرف آب در ساعات روز از سه‌شنبه هفته جاری به مدت ۱۴ روز در شهر همدان آغاز می‌شود.

بر اساس آخرین آمار استان همدان بیش از ۶۸۰ هزار مشترک آب دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha