آمریکا یک شهروند چینی را به جاسوسی اقتصادی محکوم کرد

تهران- ایرنا- یک شهروند چینی که ادعا می‌شود افسر اطلاعاتی است روز جمعه در دادگاه فدرال ایالات متحده به اتهام جاسوسی اقتصادی محکوم شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری فرانسه، "شو یانجون" یکی از مقام‌های اداره اطلاعات خارجی استان جیانگ سو وزارت امنیت دولتی چین، در دادگاه سینسیناتی در دو مورد توطئه و تلاش برای ارتکاب جاسوسی اقتصادی و سه فقره مربوط به سرقت اسرار تجاری مجرم شناخته شد.

اتهام جاسوسی اقتصادی حداکثر ۱۵ سال حبس و جریمه نقدی تا سقف ۵ میلیون دلار و سایر اتهام ها هر کدام تا ۱۰ سال زندان را در پی دارد.

یانجون یکی از ۱۱ شهروند چینی از جمله دو افسر اطلاعاتی بود که در اکتبر ۲۰۱۸ به دلیل مشارکت در طرحی پنج ساله برای سرقت فناوری از شرکت هواپیمایی GE Aviation مستقر در سینسیناتی معرفی شد.

شرکت GE Aviation یکی از تولیدکنندگان پیشرو موتور هواپیما در جهان است. گروه Safran فرانسه با این شرکت در زمینه توسعه موتور کار می‌کند.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد که یانجون تلاش داشته تا فناوری مربوط به فن موتور هواپیمای کامپوزیتی انحصاری GE Aviation را که هیچ شرکت دیگری در جهان نتوانسته است آن را تکرار کند، به سرقت ببرد.

در سال های اخیر عمده موارد اختلاف چین و آمریکا در مورد همه گیری ویروس کرونا، مساله تجارت دوجانبه، هنگ کنگ و دریای جنوبی چین و همکاری آمریکا با تایوان بوده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha