ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به روند پیری جمعیت، نیاز کشور به پزشکان عمومی و متخصص در سال‌های آینده به شکل فزاینده رشد خواهد کرد و از این نظر باید ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، علی خضریان درباره اظهار نظر برخی از مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره نبود کمبود پزشک در کشور، در جمع خبرنگاران، گفت: برخی آمارهایی که به عنوان تعداد پزشکان کشور مطرح می‌شود، دقیق نیست و آمار برخی پزشکان فوت شده، مهاجرت کرده و غیر فعال از تعداد پزشکان اعلامی کم نشده است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر شواهد آماری امروز بسیاری از مناطق کشور با مشکل کمبود پزشک مواجه هستند و پزشک عمومی یا متخصص به اندازه کافی در بسیاری از نقاط کشور وجود ندارد و مردم مجبور هستند برای درمان به مراکز استان یا پایتخت بیایند و این موضوع، چیزی نیست که بتوان آن را پنهان کرد.

خضریان اضافه کرد: در تهران هم که تعداد پزشک بیشتری وجود دارد، اما برای برخی تخصص‌ها، بیماران باید چند ماه در صف بمانند که این موضوع روند درمان بیماران را با مشکل مواجه کرده است.

وی تاکید کرد: با توجه به روند پیری جمعیت، نیاز کشور به پزشکان عمومی و متخصص در سال‌های آینده به صورت فزاینده رشد خواهد کرد و از این نظر باید ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: متاسفانه وزارت بهداشت با کاهش غیرکارشناسانه ظرفیت پذیرش از اوایل دهه ۷۰ مقدمات بحران کمبود پزشک را در کشور فراهم کرد هر چند طی سال‌های اخیر ظرفیت‌ها کمی افزایش یافته است اما این مقدار با توجه به رشد جمعیت کشور و هرم سنی آن که در حال پیشروی به سمت سالمندی است به هیچ‌وجه همخوانی ندارد.

خضریان افزود: وزارت بهداشت باید هرچه سریع‌تر با برنامه‌ریزی دقیق و پیش‌بینی نیازهای پیش‌رو، اقدام به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی کند. در غیر این صورت در آینده‌ای نه چندان دور با بحران جدی در زمینه ارائه خدمات درمانی روبه رو خواهیم شد.

وی ادامه داد: افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی نه تنها موجب افزایش دسترسی مردم اقصا نقاط کشور به خدمات پزشکی می‌شود، بلکه زیرساخت منابع انسانی لازم جهت اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده را هم فراهم می‌سازد. متاسفانه این دو طرح زیربنایی نظام سلامت به علت نبود نیروی انسانی کافی هم‌چنان اجرا نشده باقی مانده است.

عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ گفت: وزارت بهداشت برنامه خود برای افزایش ظرفیت‌ها را باید به شکل بلند مدت تدوین و اعلام کند در غیر این صورت افزایش ظرفیت‌های مقطعی نخواهد توانست نیاز کشور را تامین کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha