افزایش مرگ و میر جهانی و کاهش امید به زندگی ناشی از کرونا

تهران - ایرنا - بر اساس گزارش جدید دو سالانه «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» (OECD)، همه‌گیری کووید-۱۹ ضمن کاهش امید به زندگی ، به طور مستقیم و غیر مستقیم در بازه زمانی سال ۲۰۲۰ تا نیمه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی باعث افزایش متوسط ۱۶ درصدی میزان مرگ‌ومیر در جهان نسبت به پنج سال گذشته شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه آب‌ث اسپانیا، بر اساس داده‌های این گزارش، امید به زندگی در ۲۴ کشور از ۳۰ کشور مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته شده در این مطالعه، کاهش یافته است. به طوری که امید به زندگی در سال ۲۰۱۹ با ۸۳.۹ سال به ۸۲.۴ سال رسیده است.  

این مطالعه همچنین نشان می دهد که ۹۴ درصد از مرگ و میرها را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می دهند.

همچنین پس از آمریکا که در طبقه بندی مناطق جهان با بیشترین آمار مرگ‌ومیر پیشرو است، اسپانیا در جایگاه دومین کشور با بیشترین کاهش امید به زندگی قرار گرفت. به این ترتیب میزان این شاخص در اسپانیا در سال ۲۰۱۹  با ۸۳.۹ سال به ۸۲.۴ سال کاهش یافته است که این امر اسپانیا را از جایگاه سوم در رتبه‌بندی کشورهایی با بالاترین امید به زندگی به رتبه هشتم (پس از کشورهایی همچون ژاپن، سوئیس، نروژ، ایسلند و سوئد) تنزل داد.

لهستان و لیتوانی با ۱.۳ سال و ایتالیا و بلژیک با ۱.۲ سال از جمله کشورهایی هستند که کاهش قابل توجه امید به زندگی را ثبت کرده اند.  

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در این گزارش جدید خود که با محوریت مسئله کووید-۱۹ منتشر کرده است، پیرامون تاثیر «معنادار و منفی» این بیماری بر سلامت روان نیز هشدار داد. به عنوان مثال نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که یک نفر از هر پنج فرد بزرگسال در اسپانیا علائم اضطراب را در آغاز سال ۲۰۲۰ داشته اند.

همچنین بر اساس مطالعه‌ای که بتازگی در مجله علمی بی‌ام‌جی بریتانیا منتشر شده، همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده است که در سال ۲۰۲۰ مردم در بیش از ۳۰ کشور در مجموع حدود ۲۸ میلیون سال کمتر عمر کنند.

طبق مطالعه انجام شده، بیشترین کاهش امید به زندگی در سال گذشته در روسیه، ایالات متحده و بلغارستان مشاهده شد و در این کشورها، مردم حدود دو سال کمتر عمر کردند.

نشریه لا وانگواردیا اسپانیا پیشتر در گزارشی نوشت: پیامدهای جمعیتی و بهداشتی همه‌گیری کووید-۱۹ هنوز کشف نشده است. به تأخیر در تشخیص بیماری‌های جدی که کشورهایی مانند اسپانیا را درگیر کرده است، کاهش امید به زندگی را باید اضافه کنیم که عمدتاً به دلیل مرگ و میر ناشی از کرونا است. داده‌های مطالعه‌ دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که این بیماری همه‌گیر باعث بزرگ‌ترین کاهش امید به زندگی در منطقه غرب اروپا از زمان جنگ جهانی دوم شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha