امضای تفاهمنامه وزرای ورزش و تعاون با هدف اجرای برنامه ملی اشتغال 

تهران - ایرنا - حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان و حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز سه‌شنبه با هدف اجرای برنامه ملی اشتغال در جمهوری اسلامی ایران تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در مراسم امضای این تفاهمنامه ضمن تبریک هفته بسیج اظهار داشت: اکنون ٣٧٠٠ سازمان مردم نهاد در حوزه معاونت ورزش و جوانان در زمینه ورزشی فعالیت می‌کنند که در حوزه کارآفرینی هم باید بتوانند در خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جامعه قرار گیرند زیرا موتور تولید، امید و عزت در کشور به‌ همت جوانان به حرکت می‌ افتد.

وی با اشاره به نتایج یک تحقیق در سال ٢٠٠۴ میلادی تصریح کرد: براساس یک مطالعه که تحت عنوان تحصیل طرح جامع به انجام رسید، مشخص شد که ورزش و تفریحات سالم ورزشی پنجمین شغل پرطرفدار دنیا است. 

سجادی افزود: اکنون نیز مشاغل مربوط به حوزه ورزش جزو ۱۰ شغل برتر دنیا به‌ شمار می‌رود که از منظر درآمدهای اقتصادی و ... نیز محبوبیت داشته و از این ظرفیت باید در کشور استفاده شود. 

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به ٢٢۵ گونه ورزشی در ایران تصریح کرد: امروز بیش از هزار گونه ورزشی در دنیا وجود داشته و دو هزار سازمان بین‌المللی برای حوزه‌های ورزشی فعالیت می‌کند که هر یک از این سازمان‌ها هزاران شغل به همراه خواهد داشت. 

۶٢ شغل در حوزه سوارکاری احیا می‌شود 
سجادی همچنین با اشاره به ظرفیت سوارکاری در کشور اظهار داشت: به عنوان مثال، ۶٢ شغل در کنار ورزش سوارکاری می‌تواند احیا شود، دومین گردش مالی کشور فرانسه سوارکاری است. ورزش و درآمدهای اقتصادی حوزه ورزش به عرصه فوتبال محدود نمی‌شود.

وی افزود: ۵۴۵ باشگاه سوارکاری در کشور وجود دارد و هر یک از این باشگاه‌ها، با هزار هکتار زمین، اسب‌ها و جوایز متعدد و ... ظرفیت عظیمی است که مغفول مانده و سبب شده، مورد استفاده و فعالیت اتباع بیگانه قرار بگیرد.

قایق‌های ایرانی به ۵ کشور صادر می‌شود 
سجادی همچنین با اشاره به حوزه قایقرانی ادامه داد: امروز قایق‌های ایران به پنج کشور صادر می‌شود، بنابراین هر یک از این ظرفیت‌ها مستلزم آموزش و فرهنگ‌سازی، تجهیزات و فراهم‌آوری برخی امکانات و تسهیلات و همچنین حمایت و مشارکت خانواده‌ها برای بهره‌برداری و ایجاد اشتغال است.

وی افزود: امید است با رویکردهای انقلابی و روحیه بسیجی در کشور بتوان از این پتانسیل‌ها در خدمت جوانان استفاده کرد. امروز برخی چشم دیدن کشور را نداشته و در تلاش برای گرفتن عزت ایران هستند، باید بتوان برای مردم غرور آفرید و در پایان خدمت سنگر را با رضایت مردم، رهبر و دولت مردمی به خدمتگزار آینده تقدیم کرد.

وزیر ورزش و جوانان در این مراسم نیز پس از شنیدن نقطه‌نظرات اعضای حاضر در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان اظهار داشت: طی ٣ ماه حضور در جلسات و نشست‌های متعدد حوزه جوانان مطالب ارزشمندی مطرح شد. موضوع اشتغال هم به عنوان یکی از مهمترین مسائل حوزه جوانان، نیازمند آموزش و فرهنگ‌سازی بوده و مقدمه این موضوع، فرهنگ‌سازی اشتغال‌پذیری است. 

سجادی تصریح کرد: امروز بیش از عملیات، در خصوص اندیشه، تفکر و اعتقاد گفت وگو شد. این مسأله ارزشمند است، باید نهادینه شده و به منظور اجرا از دستگاه‌های در صف اول بهره‌برداری شود.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت رعایت استانداردها در اتحادیه‌ها و اصناف ادامه داد: این استانداردها در دنیا به جد رعایت شده و باید در کشور نیز با آموزش و فرهنگ‌سازی و شناخت مخاطب بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وزیر ورزش و جوانان افزود: برای پذیرش هر یک از مشاغل اعم از رانندگی، آرایشگری و... رعایت این استانداردها و آموزش و تعلیم ضروری است. انجام برخی از مشاغل غیررسمی بدون رعایت این استانداردها و آموزش‌های مربوطه، مبانی حقوقی به دنبال داشته و گاه عواقب و خسارات جبران‌ناپذیری به‌بار آورده است.

سجادی با اشاره به برخی از پرونده‌ها در این خصوص تصریح کرد: به عنوان مثال، یک پرونده در باشگاه تمرینات تکواندو در البرز، با نبود مربی و سرمربی و حضور دستیار، سبب پاره شدن کش بدنسازی و از بین رفتن ۷۵ درصدی بینائی یک نوجوان ورزشکار شد. شکایت کیفری این مسأله نیز جریمه ٢۵٠ میلیون تومانی باشگاه ورزشی برای رضایت را به دنبال داشت. 

وزیر ورزش و جوانان افزود: همچنین کمربند ایمنی تاریخ گذشته یک راننده رالی هم که به درستی آزمایش نشده بود، موجب آسیب بدنی شدید راننده و فوت نقشه‌خوان شد. 

سجادی اضافه کرد: بنابراین تلاش می‌شود، در تمامی استان‌ها نیز اصل آموزش و رعایت استانداردها مورد توجه قرار گیرد. امروز در همه دنیا هم تعلیم و تربیت حرف اول را می‌زند و انتقادات وارد شده در این جلسه نیز تعلیم و تربیت بود. 

وی همچنین با اشاره به سخنان رئیس جمهوری افزود: بنا به گفته رئیس جمهور در جلسات، ناملایمات و اختلاف سلیقه خواهد بود، اما هدف اصلی خدمت به مردم است که نباید با ورود به حواشی تحت تاثیر قرار بگیرد. اولویت اصلی خدمت به مردم، عدالت محوری و شفافیت است.

سجادی همچنین با اشاره به خدمات آموزشی تاکید کرد: خدمات آموزشی باید در همه حیطه‌ها اعم از ازدواج، باروری، تربیت فرزند، مربی‌گری و... فراهم شود. برخی از این خدمات همچون فرزندپروری نباید محدود به خانواده باشد، باید با استفاده از مراکز آموزشی و تعلیم و تربیت ریل‌گذاری کرده و جوانان کشور را برای تعیین سرنوشت حمایت کرد.   

در حوزه اشتغال گروه های مختلفی هدف گذاری شده اند 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در ادامه مراسم با تقدیر از انتخاب وحید یامین‌پور در معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به عنوان یک جوان شایسته و الگوی انقلابی و همچنین جوانگرایی وزارتخانه‌ها اظهار داشت: در حال حاضر، در حوزه اشتغال تعدادی گروه تحت عنوان بیکار، ناامید به کار، اشتغال ناقص و غیررسمی و کم‌درآمد هدف‌گذاری شده است.

حجت‌الله عبدالملکی تصریح کرد: تمامی این گروه‌ها از مخاطبان جامعه وزارت ورزش و جوانان بوده و باید ارتقا یابند. این گروه‌ها براساس سطح تحصیلات و... طبقه‌بندی و بیش از ٨٠٠ گروه شده‌ که عمدتا نیز در سن جوانی قرار گرفته‌اند. 

وی با بیان اینکه این جوانان از دو منظر در اولویت قرار دارند، گفت: جوانان به عنوان موتور محرکه و سوخت هسته‌ای کشور فعالیت می‌کنند و یک افق چهل تا پنجاه ساله را خواهند داشت. بنابراین افق و انرژی این جمعیت می‌تواند جهش تولید و توسعه جامعه را رقم بزند. 

وی همچنین با اشاره به جوانی جمعیت به عنوان یکی از مسائل حائز اهمیت جوانان و کشور ادامه داد: امروز سن ازدواج افزایش یافته و بخشی از این مسأله ناشی از اشتغال و درآمدهای اقتصادی است. 

عبدالملکی تاکید کرد: این مسأله در سال‌های آتی می‌تواند کشور را دچار بحران کند. ایران را آسیب‌پذیر و کوچک و نسل امروز را مدیون نسل‌های آینده سازد. بنابراین این موضوع نیازمند یک جهش و نوآوری بوده و اشتغال نیز می‌تواند یکی از مؤلفه‌های اثرگذار در این زمینه باشد. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: در این راستا باید اصناف و گروه‌ها و... هماهنگ و هم‌افزا شده و از ظرفیت‌های مختلف که گاه به‌صورت جزیره‌ای نگاه می‌شود، بهره‌برداری کرد. در غیر این صورت، برنامه‌های اشتغالزایی می‌تواند شکست خورده و کامل اجرا نخواهد شد.

تفاهم‌نامه جامعه ورزش و جوانان با وزارت کار ٣٠ درصد از جوانان را تحت پوشش اشتغال قرار می‌دهد 
 وحید یامین‌پور، معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان نیز در این مراسم، هفتاد ونهمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان را نخستین جلسه در دولت سیزدهم برشمرد و گفت: این نشست به منظور انعقاد تفاهم‌نامه همکاری جامعه ورزش و جوانان با وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی و پرهیز از موازی کاری دستگاه‌ها و همچنین طرح مسأله برای جوانان و حل مشکلات جوانان برگزار شده است. 

وی خاطرنشان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی براساس قانون، متعهد به اشتغالزایی جوانان و کارآفرینی بوده و بر اساس این تفاهم‌نامه و پیش‌بینی‌های انجام گرفته، (در صورت تامین منابع) یک میلیون و ۴۵۱ هزار و ۱۹۰ نفر تحت پوشش طرح اشتغال‌پذیری قرار می‌گیرند. 

به گفته معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، ایجاد و توسعه ٧ هزار و ۵۰۰ کسب و کار نیز در حوز ورزش کشور مورد توجه قرار گرفته است. 

وی یادآور شد: بخش اعظمی از جوانان در حال حاضر مشغول به کار و برخی از جوانان نیز جویای کار هستند. تفاهم‌نامه همکاری وزارت ورزش و جوانان با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز ٣٠ درصد از این گروه (جوانان جویای کار) را تحت پوشش قرار خواهد داد. 

یامین‌پور اظهار داشت: در دولت سیزدهم براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته همچنین مقرر شد، جلسات شورای عالی جوانان به طور مرتب (حداقل ٢ بار در طول سال) برگزار و نخستین نشست نیز مطابق با توافقات بهمن ماه برگزار خواهد شد. 

به گفته وی، ستاد ملی ساماندهی جوانان موظف به هماهنگی و هم‌افزایی اقدامات جوانان بوده و باید بتواند تمامی اقدامات دستگاه‌ها را هدفمند کرده و یک راستا قرار دهد.

به گزارش ایرنا، مراسم تفاهم‌نامه همکاری وزارت ورزش و جوانان با وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی روز سه‌شنبه (٢ آذرماه) با هدف اجراسازی برنامه ملی اشتغال جمهوری اسلامی ایران با حضور سید حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان، وحید یامین‌پور، سرپرست معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha