۱۱ هزار و ۷۳۹ قالیباف استان همدان زیر پوشش بیمه قرار دارند

همدان- ایرنا- رئیس اداره فرش صنعت، معدن و تجارت استان همدان با تاکید بر حمایت از قالیبافان استان گفت: تاکنون ۱۱ هزار و ۷۳۹ نفر از واجدان شرایط این هنرصنعت زیر پوشش بیمه قرار گرفته‌اند.

«آقایار فراش» روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: ۶۱ هزار و ۷۷۷ بافنده در سطح استان همدان وجود دارد که زمینه بیمه شدن واجدان شرایط فراهم شده است. 

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال ۱۵ هزار و ۱۸۰ متر مربع فرش توسط قالیبافان استان تولید شده است که در این زمینه شهرستان تویسرکان بیشترین آمار تولید را دارد.

رئیس اداره فرش سازمان صمت استان همدان افزود: ۵۱ هزار و ۱۱۳ مجوز مشاغل خانگی مستقل برای بافندگان فرش و همچنین ۸۶ مجوز مشاغل خانگی پشتیبان صادر شده است.

فراشی تصریح کرد: تولیدکنندگان شاخص همدان به عنوان پشتیبان، بافنده ها را در زیر مجموعه خود مدیریت کرده و سفارش بافت انواع فرش را به آنها می‌دهند.

او همچنین به حمایت های سازمان صمت از فعالان این هنرصنعت اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال ۲۸۱ بافنده برای دریافت تسهیلات به بانک های رفاه و توسعه تعاون معرفی شده‌اند.

وی به موضوع آموزش بافندگان نیز اشاره کرد و افزود: در راستای به روزرسانی اطلاعات بافندگان و جذب علاقه مندان به این رشته ۶۲۱ میلیون تومان در سال جاری برای آموزش اختصاص یافته است.

فراشی با اشاره به قدمت و مرغوبیت فرش دستباف همدان در بازارهای جهانی گفت: حفظ نقشه های با اصالت و ترویج بافت دوباره این طرح ها موجب رونق صادرات این محصول می‌شود.

رئیس اداره فرش سازمان صمت استان همدان، طرح و نقشه های بومی و محلی را سرمایه های بزرگ دانست و گفت: با شناخت و معرفی گذشته فرش، نقشه راهی برای بافنده های جدید ارائه خواهیم داد.

به گزارش ایرنا، ماهیی درهم، هراتی، انجلاس، جوزان، عشوند، گل حیدر و سالاری برخی از نقشه های بومی فرش دستباف همدان هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha