مهم‌ترین برنامه‌ریزی در پساکرونا توسعه نشاط و امید اجتماعی است

سمنان- ایرنا- سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان گفت: اولویت اصلی برنامه‌ریزی‌های این دفتر در دوران پساکرونا توسعه نشاط و امید اجتماعی است و برنامه‌های مختلفی در این حوزه پیش‌بینی می شود.

مصطفی مرادی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا آسیب‌های اجتماعی ناشی از کرونا را در ۲ دسته فردی و جمعی معرفی کرد و ابراز داشت: آسیب‌های حوزه فردی و روانی که به واسطه کرونا و تبعات آن ایجاد شد شامل افزایش افسردگی ناشی از سوگ عزیزان و کاهش ارتباطات جمعی بود. به طور مثال در قشر سالمندان بر اثر کاهش رفت و آمدها و بار روانی نتایج پژوهش‌ها که نشان‌دهنده بیشترین مرگ و میر کرونا در سالمندان بود، افسردگی و ناامیدی افزایش یافت.

وی افزود: مهمترین آسیب در حوزه جمعی و اجتماعی نیز ورشکستگی و آسیب‌دیدن کسب و کارها بر اثر محدودیت‌های کرونایی و  کاهش قدرت خرید مردم بود که در کنار شرایط اقتصادی تحریم بر درآمد مردم تاثیر منفی گذاشت.

سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان گفت: آسیب جمعی دیگری که به وضوح در جامعه نمود داشت، تزلزل جدی در نشاط اجتماعی بود.

مرادی با بیان اینکه نشاط اجتماعی مولفه‌های مختلفی دارد گفت: یکی از مهترین مولفه‌های نشاط اجتماعی، برنامه‌های اجتماع محور است که به دلیل محدودیت‌های کرونایی تعطیل شد و حتی در سطح روابط خانوادگی نیز اثرگذار بود زیرا هرچقدر فردگرایی تشدید شود، نشاط اجتماعی آسیب جدی‌تری می‌بیند.

وی ابراز داشت: با افزایش پوشش واکسیناسیون و کاهش محدودیت‌های کرونایی امید است بخشی از چالش‌ها بهبود یابد هرچند شیوه‌نامه‌های بهداشتی باید همچنان رعایت شود.

سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان گفت: امید است با بهبود شرایط اقتصادی و بهبود شرایط کرونا سمت دورانی حرکت کنیم که آسیب های کرونا پشت سر گذاشته شود هرچند اثر منفی بسیاری از آسیب‌های کرونا در کوتاه مدت برطرف نمی‌شود و تا چندین سال باقی می‌ماند اما با برنامه‌ریزی‌های دقیق باید برای مبارزه با آن تلاش کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha