گام های بلند دولت تدبیر و امید در ارتقای ورزش فارس

شیراز- ایرنا - دولت تدبیر و امید گام های بلندی در زمینه توسعه فضاهای ورزشی، گسترش ورزش همگانی و قهرمانی و توجه به مسائل جوانان در استان فارس برداشته است و شماری از سرآمدان و فعالان عرصه ورزش به این كارنامه فعالیت نمره قبولی داده اند.

به گزارش ایرنا، هرچند كه دولت امسال با مشكلات مالی روبرو بوده است اما با همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اهتمام دولت به افزایش اعتبارات وزارت ورزش و جوانان می توان امیدوار شد كه سال 96 سالی متفاوت برای ورزش و جوانان فارس باشد تا عقب افتادگی سال های قبل از آن را جبران كند.
استان پهناور فارس به دلیل محروم ماندن از توسعه متناسب با استعدادهای ورزشی، در زمینه سرانه ورزشی و داشتن تشكیلات منسجم شاهد رشد لازم نبوده است اما در دولت تدبیر و امید و به ویژه در 2 سال گذشته، ورزش و جوانان فارس در زمینه های مختلف از جمله حوزه مهم جوانان در كشور رتبه برتر را كسب كرده است.
كسب عنوان برتر در حوزه خیرین ورزشی، پژوهش، جوانان، ایثارگران ورزشی، منابع مالی و اداری، عمرانی در كشور و همچنین انتخاب به عنوان دستگاه برتر در استان و راه اندازی حانه جوان برای نخستین بار در كشور، میزبانی موفق چندین مسابقه جهانی و بین المللی و كسب پایتختی جوانان جهان اسلام از جمله دستاورد های ورزش فارس در دولت تدبیر و امید بوده است.
ساخت 180 هزار متر مربع فضای ورزشی، بازسازی كامل سالن شهید آیت الله دستغیب شیراز از دیگر كارهایی است كه صورت گرفته ضمن اینكه تا پایان دولت تدبیر امید 120هزار متر مربع به فضای ورزشی فارس افزوده خواهد شد و ورزشگاه 50 هزار نفری میانرود با20 سال قدمت نیز با حضور رییس جمهور تدبیر و امید اردیبهشت ماه 96 افتتاح خواهد شد.
خبرنگار ایرنا به منظور بررسی وضعیت ورزش و جوانان فارس با تنی چند از دست اندركاران، پیشكسوتان و قهرمانان به گفت وگو نشسته است كه در پی می آید.
سرمربی تیم فجر شهید سپاسی شیراز در این باره گفت : ورزش فارس در 2 سال گذشته رشد چشمگیری داشته و به دور از انصاف است كه بخواهیم آن را نادیده بگیریم .
غلامحسین پیروانی بیان كرد : فارس در زمینه عمرانی خوب كار كرده و زیر ساخت های مناسب به منظور كشف استعداد های بیشتر فراهم شده و این بهترین فرصت برای جوانان و نوجوانان است كه خود را نشان دهند .
این پیشكسوت فوتبال كشور ادامه داد : از اینكه قراراست ورزشگاه میانرود شیراز پس از 20 سال در دولت تدبیر و امید به بهره برداری برسد هیچ گاه از ذهن مردم فارس و حتی كشور پاك نمی شود و كار ماندگاری برای این دولت باقی می ماند .
پیروانی با بیان اینكه برای موفقیت لازم است همه همدل باشند نیز گفت : انتخاب شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام فرصت مناسبی است كه می تواند فارس و شهر شیراز را در عرصه بین المللی بیشتر مطرح كند و توفیقات اقتصادی ، فرهنگی ، كردشگری و سیاسی را به دنبال داشته باشد .
مربی سابق تیم امید ایران اضافه كرد : پایتختی شیراز به همه فارسی ها و حتی كل كشور تعلق دارد و اگر كم و كاستی هم وجود دارد باید بدون هر گونه حاشیه به فكر رفع آن باشیم چرا كه آبروی استانا خود را به گرو كذاشته ایم تا خود مان را در عرصه جهانی بیشتر نشان دهیم .
پیروانی ضمن تشكر از استاندار فارس و مدیر كل ورزش و جوانان این استان به خاطر فعالیت های حوزه ورزش و كمك به تیم هایی همچون فجر سپاسی گفت : بی انصافی كه بخواهیم خدمات خوب ارائه شده را نادیده بگیریم.
پیشكسوت و نایب رئیس هیات والیبال فارس هم گفت : خوشبختانه ورزش و جوانان فارس طی 2 سال گذشته به ویژه در دولت تدبیر و امید پیشرفت چشم گیری داشته و به خوبی مشاهده می شود كه جنب و جوش ها در ورزش بیشترشده است .
شهره سجادی افزود : حضور چشمگیر تیم های بانوان درسوپر لیگ و لیگ های برتر نشان دهنده حمایت خوب و نگاه دقیق متولیان ورزش فارس به ورزش بانوان است ضمن اینكه در عرصه های داخلی و خارجی نتایج خوبی كسب شده است .
وی اضافه كرد : نگاه برنامه ای كه اداره كل ورزش و جوانان دارد مختص تنها یك سال نیست بلكه برای سال های آینده هم خوب برنامه ریزی شده است و در زیر ساخت ها هم اتفاق های خوبی رخ داده است .
كاپیتان سابق تیم ملی بانوان ایران افزود : تیم والیبال بانوان فارس 10 سال است كه چنگ و دندان را حفظ كرده ایم و به دلیل نبودن اسپانسر( حامی مالی ) تاكنون پنج بازیكن از فارس راهی دیگر استان های كشور شدند و اگر مدیر كل ورزش و جوانان فارس این تیم را امسال حمایت نمی كرد قادر نبودیم در لیگ برتر شركت كنیم كه جای تقدیر دارد .
سجادی در خصوص پایتختی شیراز به عنوان جوانان جهان اسلام نیز گفت : مطرح شدن شیراز در جهان توفیق بسیار خوبی است كه نصیب این استان شده است و نباید تنها نیمه خالی لیوان را دید و بدور از هر گونه حاشیه باید به فكر آبروی شهر مان باشیم .
قهرمان كشتی المپیك و جهان نیز گفت : در دولت تدبیر و امید و به ویژه در 2 سال گذشته به ورزش بیشتر اهمیت داده شده و جنب و جوش ها بیشتر شده است .
امید نوروزی افزود : طی این مدت رویداد های مهم جهانی در شیراز برگزار شد ه كه می توان به مسابقات كشتی جام جهانی كه با قهر مانی ایران پایان یافت وهمچنین پایتخت شدن شیرازبه عنوان جوانان جهان اسلام اشاره كرد و از این فرصت باید به نحوه شایسته استفاده كنیم.
وی اضافه كرد : ورزش فارس در زیر ساخت ها پیشرفت های زیادی كرده است كه می توان به ساخت پروژهای نیمه تمام ، بازسازی ورزشگاه شهید دستغیب و سرعت بخشیدن در اتمام ورزشگاه 50 هزار نفری شیراز اشاره كرد .
قهرمان كشتی جهان ادامه داد: از دولت تدبیر و امید می خواهیم برای سلامتی جامعه به ورزش بیشتر از گدشته اهمیت دهند چرا كه با تحقق این امر شاهد جامعه ای با نشاط خواهیم بود كه منجر به ریشه كن شدن فساد و اعتیاد خواهد شد .
نوروزی گفت : برای موفقیت بیشتر ورزش فارس همه باید باید كمك كنند و بدور از هر گونه مسایل حاشیه ای و جناحی كاری كنیم كه استعداد های بی شمار ورزشی در فارس بیشتر شكوفا شود ..
مدیرعامل انجمن پیشكسوتان ورزش فارس نیز گفت : با وجود به اینكه اداره كل ورزش و جوانان استان فارس به لحاظ تشكیلاتی هیچ وظیفه ای نسبت به ما ندارد، اما در دولت تدبیر و امید و به ویژه 2 سال گذشته حمایت های مطلوبی از این انجمن شده است كه جای تقدیر دارد
منصور سپهری اظهار داشت: اداره كل ورزش و جوانان امكانات، تجهیزات و منابع انسانی لازم را در اختیار پیشكسوتان قرار داده است.
وی تاكید كرد : ورزش و جوانان استان فارس در مدت زمان حضور مدیركل فعلی در زمینه عمرانی عملكرد بسیار خوبی داشته كه می توان به پیشرفت 90 در صدی ورزشگاه 50 هزار نفری میانرود شیراز اشاره كرد.
سپهری بیان كرد: با وجود شرایط دشوار اقتصادی كشور در 2 سال اخیر ورزش و جوانان فارس موفقیت های خوبی كسب كرده است كه در نوع خود بی سابقه و قابل تقدیر است .
نایب رئیس هیأت ورزش های باستانی و زورخانه ای فارس هم گفت: با حمایت های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید، میزبانی مهم ترین مسابقات جهانی را در چند سال اخیر را كسب كرده ایم.
حسین غرقی افزود: پنج زورخانه در شهرهای خرامه، سروستان، كوار، سپیدان و ارسنجان در یكسال اخیر به بهره برداری رسیده است كه باعث شكل گیری یك انقلاب عمرانی برای توسعه این ورزش سنتی شده است .
رئیس اداره ورزش و جوانان جهرم هم گفت : در این شهرستان 2 زمین چمن مصنوعی به بهره برداری رسیده است كه با تلاش های نماینده جهرم و پیگیری مدیر كل ورزش در اختیار جوانان و مردم این شهرستان قرار گرفته است.
عبدالرحیم خداجو افزود: 2 سالن با درصد بالایی پیشرفت فیزیكی در حال تكمیل است كه به زودی افتتاح خواهد شد، سالن چند منظوره بخش خفر روستای برایجان و گود زورخانه و كشتی پهلوانی در مجموعه آزادگان جهرم با پیشرفت فیزیكی بالای 80 درصد در كمتر از یكسال به بهره برداری می رسد .
وی ادامه داد :در سطح استان بیش از 180 هزار متر مربع به سرانه ورزشی اضافه شده است كه در نوع خود بی نظیر است .
خداجو افزود : افزایش سرانه فضای ورزشی باعث رونق ورزش همگانی و قهرمانی می شود و اگر بخواهیم فرهنگ ورزش را در بین خانواده نهادینه كنیم باید مكان های مناسب برای ورزش كردن آنها مهیا سازیم .
رئیس اداره ورزش و جوانان خرامه هم گفت : افتتاح پروژه های ورزشی در خرامه و روستاهای بخش كربال باعث حفظ جمعیت و پیشگیری از بزهكاری شده است .
محمد امین ایزدی افزود: در سال های گذشته اگر فردی از ساكنان یكی از روستاهای این شهرستان قصد ورزش كردن داشت، باید به شهرستان خرامه، ارسنجان یا مرودشت می رفت اما با ساخت چند سالن كه در سال جاری صورت گرفت این شرایط تغییر كرده است.
وی افزود: سرانه ورزشی و فضاهای مختلف برای ورزش كردن در خرامه و روستاهای آن هم اینك 2 برابر شده است كه با توجه به اینكه تنها چهار سال از شهرستان شدن خرامه می گذرد یك موفقیت بزرگ محسوب می شود.
وی گفت : بر گزاری مسابقات بین المللی و كشوری به میزبانی فارس طی 2 سال گذشته باعث شد ورزش فارس در كشور و حتی دنیا بار دیگر مطرح شود و باید از سكانداران ورزش و جوانان استان كه نقش زیادی در این موفقیت داشتند نیز تقدیر كنیم .
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان مرودشت هم گفت: در سال 95 سه میزبانی بزرگ ورزشی را بر عهده داشته ایم كه حاصل حمایت ها در سطح استان بود.
مصطفی كشاورز اظهار داشت:مسابقات بین المللی دو ماراتن، دومین دوره مسابقات بین المللی رالی و جشنواره زیبایی اسب اصیل ایرانی در مرودشت كم سابقه بود ضمن اینكه این امر باعث رونق گردشگری شد .
وی بیان كرد: تعداد بیمه شدگان ورزشی در مرودشت نسبت به سال 94 افزایش یافته ضمن اینكه حضور تیم هیات هندبال مرودشت در لیگ برتر كشور باعث شده ورزشگاه امام علی مرودشت به هنگام بر گزاری مسابقات مملو از تماشاگر شود .
رئیس اداره ورزش و جوانان قیر و كارزین نیز گفت : ورزش قهرمانی و همگانی با اتمام پروژه های ورزشی در این شهرستان متحول شده است .
باقر حسنی افزود : هم اینك شهرستان محروم و مستعد قیرو كارزین به شهرستان های برخوردار نزدیك شده است.
وی ادامه داد : در هفته دولت 9 پروژه ورزشی در این شهرستان افتتاح شد و امیدواریم تا پایان فروردین ماه 96زمین چمن مصنوعی، خوابگاه و چند سالن دیگر به بهره برداری برسد.
7368 / 2027
گزارشگر: حمیدرضا خلیقی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

سرخط اخبار استان‌ها