مردی ناكام در عرصه سیاست و ناموفق در امر مربیگری!

تهران- ایرناپلاس- ظاهراً تكلیف سرمربی تیم ملی فوتبال كشورمان روشن شد. با آمدن مارك ویلموتس، بالاخره پس از 107 روز یا به‌عبارتی 3 ماه و 17 روز از رفتن كارلوس كی‌روش، یكی پیدا شد تا سكان كشتی عنقریب به گل نشسته فوتبال ما را در اختیار بگیرد.

عجیب است! با رفتن كی‌روش یك لیست بلندبالایی از مربیان سرشناس برای حضور شانزدهمین مربی خارجی روی نیمكت تیم ملی فوتبال ما در فضا‌های مجازی و حتی نشریات آورده شد، اما در عمل دیدیم این نام‌ها در واقع یك نوع عوام فریبی بود، چرا كه در آن سیاهه، نامی از مارك ویلموتس نبود و اكنون این مربی بلژیكی به‌عنوان پنجاه و دومین مربی تاریخ فوتبال ما معرفی شده است.عجیب است! با رفتن كی‌روش یك لیست بلند و بالایی از مربیان سرشناس برای حضور شانزدهمین مربی خارجی روی نیمكت تیم ملی فوتبال ما در فضا‌های مجازی و حتی نشریات آورده شد، اما در عمل دیدیم این نام‌ها در واقع یك نوع عوام فریبی بود، چرا كه در آن سیاهه، نامی از مارك ویلموتس نبود و اكنون این مربی بلژیكی به‌عنوان پنجاه و دومین مربی تاریخ فوتبال ما معرفی شده است.

** درس گرفتن از گذشته
‌نمی‌توان كتمان كرد این‌كه مربیان بزرگ هرگز بیرون نمی‌مانند تا ما به آن‌ها پیشنهاد بدهیم و اگر قرار است مربی كارنامه‌دار بگیریم، باید از سر تأمل و بدون عجله باشد، اما اكنون كه بدون سر و صدا مارك ویلموتس را آورده‌ایم، امیدواریم از تجربه‌های گذشته درس بگیریم و مربیانی از كشور خودمان را به‌عنوان دستیار او انتخاب كنند و در اختیارش بگذارند كه وقتی مارك ویلموتس هم رفت، بتوانند تیم ملی كشورمان را هدایت بكنند و به‌حق این انتخاب باید از سوی یك كمیته فنی مجرب نه افراد بله‌قربان‌گو صورت بگیرد. كمیته‌ای كه مثلاً علی دایی، مهدی مهدوی‌كیا، علی كریمی، وحید هاشمیان و ... از اعضای آن باشند.

** آینده‌نگری

حالا كه فدراسیون فوتبال ما ویلموتس را بهترین گزینه برای هدایت تیم ملی فوتبال كشورمان می‌داند، پس بهتر است آینده‌نگر باشد و مربیانی همانند احمدرضا عابدزاده، كریم باقری، علیرضا منصوریان، یحیی گل‌محمدی، محمد تقوی، مجید صالح، جواد نكونام و … را با مشورت كمیته فنی، همكار تیم ملی سازد، زیرا اعتقاد داریم ویلموتس باید در فوتبال ما از صفر شروع كند و مربیان مستعد ایرانی نیز از گام اول با او همراه باشند و یك نكته، اگر قرار باشد با آن همه لژیونر در آسیا نتوانیم اول شویم، پس چه بهتر كه بازیكنانی را كه محصول لیگ برتر و دست‌پرورده مربیان داخلی هستند، به میدان بفرستیم. باید به ویلموتس یاد بدهیم كه تشكیل تیم ملی فقط به بازیكنان لژیونر خلاصه نمی‌شود و بلكه لیگ برتر می‌تواند بخشی بزرگ از تیم ملی را تشكیل دهد و بازی‌های لیگ جذاب‌تر از همیشه و بازیكنان نیز با انگیزه باشند.

** مربیان ایرانی

به لحاظ كارشناسی و لزوم احاطه بر امور فنی باید بپذیریم كه او باید از یك مربی بدنساز و یك دستیار اول به‌عنوان تمرین دهنده خارجی استفاده كند، اما حضور دو مربی ایرانی در كنار ویلموتس ضروری است. مارك ویلموتس طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ به‌عنوان یكی از دستیاران جورج لیكنز سرمربی كنونی تراكتورسازی روی نیمكت تیم ملی بلژیك بود و از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۶ به‌عنوان سرمربی منصوب شد كه البته نتوانست با نسل طلایی فوتبال بلژیك در جام جهانی ۲۰۱۴ و یورو ۲۰۱۶ بدرخشد. او از سال ۲۰۱۷ هدایت تیم ملی ساحل عاج را بر عهده گرفت، اما دوران كوتاه حضور روی نیمكت ساحل عاج هرگز برای سرمربی بلژیكی خوشایند نبود و در نهایت تنها پس از ۶ بازی كه عموماً با شكست همراه بود، حكم اخراج ویلموتس از ساحل عاج نیز صادر شد.

** عده‌ای خاص.

اما حركتی كه فدراسیون فوتبال در قبال رسانه‌ها انجام داد، چندان قابل توجیه نیست. با ویلموتس به توافق می‌رسد و قبل از آن‌كه این خبر از سوی كانال‌های رسمی كشورمان رسانه‌ای شود، بلژیكی‌ها آن را رسانه‌ای كردند تا ضعف اطلاع‌رسانی در فدراسیون فوتبال همچنان به قوت خود باقی بماند. حالا كه شما خواسته و ناخواسته چنین حركتی را انجام دادید و رسانه‌های كشور خودتان را لایق ندانستید، حداقل این‌كه به نصیحت رسانه‌ها گوش دهید و اجازه ندهید تا مارك ویلموتس فضای تیم ملی را مسموم كند؛ چیزی كه در زمان كارلوس كی‌روش رخ داد و هیچ رسانه‌ای در جریان نبود به‌جز یكی دو تا رسانه خاص كه اخبار تیم ملی را كامل داشتند یا كی‌روش با آن‌ها مصاحبه می‌كرد. نباید اجازه داد تا ویلموتس در حلقه عده‌ای خاص محاصره شود. نباید اجازه داد تا ویلموتس مانند كی‌روش با چند اهل رسانه‌ای تمام خط و ربط فوتبال را ترسیم كنند.

** بدون دستاورد

باید از همین حالا به مارك ویلموتس كه مربی كارنامه‌داری هم نیست، زیرا او با تیم ملی بلژیك و ساحل عاج هیچ دستاوردی نداشته، یاد داد تا مثل كی‌روش مربی پروازی نباشد تا در ایران به‌دنبال اوقات فراغت خود باشد. باید به ویلموتس یاد داد تا با تمامی مربیان لیگ‌های كشورمان ارتباط برقرار كند و از آن‌ها بخواهد نه با سیستم مورد نظر او، بلكه با روش نزدیك به او بازی كنند، زیرا هر مربی با توجه به داشته‌هایش باید سیستم مورد نظر خود را اجرا كند. بر اساس شواهد و قرائن، قرارداد مارك ویلموتس به‌زودی نهایی می‌شود. او نباید مربی پروازی باشد و قرارداد او حتماً به تأیید وزارت ورزش برسد، چرا كه فوتبال ما همواره از قرارداد‌های پنهان و یك‌طرفه ضربه خورده است. به‌هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست با كسی كه هنوز قراردادی منعقد نكرده و عملكرد او را ندیده‌ایم، از حالا او را با كی‌روش و دیگران مقایسه كنیم. با توجه به لیست مربیان فیفا، باید متذكر شویم این مربی بلژیكی در ردیف مربیان درجه دوم قرار دارد، پس بی‌جهت در پی بازارگرمی و بالا بردن مقام و مرتبه او نباشید.

** حضور در دنیای سیاست

مارك ویلموتس پس از پایان دوران ورزشی ترجیح داد ابتدا سركی در دنیای سیاست هم بكشد؛ در همین راه، در انتخابات فدرال ۲۰۰۳ به‌عنوان نماینده حزب محافظه‌كار و اصلاح‌طلب فرانسوی‌زبان، وارد مجلس سنا شد. او معتقد بود فوتبال یكی از عواملی است كه می‌تواند موجب اتحاد فرانسوی‌زبانان و هلندی‌زبانان بلژیكی شود. البته ورود او به عرصه سیاست با موفقیت همراه نشد و دو سال بعد مجبور شد عذرخواهی كند.

** بازدید از كمپ تیم ملی

با توجه به شواهد و قرائن، قرارداد مارك ویلموتس تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تقریباً سه سال با فدراسیون فوتبال ایران اعتبار خواهد دارد. قرار است دو دستیار بلژیكی و یك دستیار ایرانی، او را همراهی كنند. مبلغ قرارداد این مربی ۵/۱ میلیون دلار در سال اعلام شده است. ویلموتس با حضور در مركز ملی فوتبال از امكانات و تجهیزات مختلف مركز ملی فوتبال شامل: زمین‌های چمن طبیعی، مصنوعی، سالن فوتسال، مركز پك، انبارها، بخش‌های پزشكی، هتل‌ها، موزه و ... بازدید كرد. پس از جورج لیكنز، پای مارك ویلموتس به‌عنوان دومین بلژیكی به فوتبال ایران باز شد. لیكنز با تراكتورسازی شروع خوبی داشت، اما در ادامه نتوانست حواشی تیمش را مدیریت كند و اكنون باید امیدوار بود ویلموتس بتواند از پس حواشی فوتبال ما بر بیاید.

گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان