۱۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۹
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 83386697
۰ نفر

برچسب‌ها

اوقات فراغت شیرازی‌ها با برنامه‌های فرهنگی پر می‌شود

شیراز- ایرنا- همزمان با شروع تابستان تب و تاب برنامه‌های فرهنگی و هنری و پر کردن اوقات فراغت گروه‌های مختلف به دغدغه سازمان‌های مختلف از جمله شهرداری ها بدل می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اعلام کرد که ویژه برنامه‌های فصل تابستان در حوزه‌های مختلف این سازمان بر پایه توسعه فرهنگ عمومی و گردشگری شهر شیراز اجرایی خواهد شد.

ابراهیم گشتاسبی راد دوشنبه ۱۷ تیرماه در حاشیه نشست خبری اعلام برنامه‌های طرح اوقات فراغت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز درباره وضعیت سینمامحله‌های شهرداری سخن گفت.

وی توضیح داد: احداث سینما در محلات از مصوبه‌های شورای شهر است و پیگیری ایجاد ۸ سینمامحله صورت گرفته است؛ هم‌اکنون طرح آماده شده است و به محض تأیید معاونت عمرانی ساخت آن‌ها آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز عنوان کرد: دستکم ۴ سینمامحله در مناطق کم‌برخوردار راه‌اندازی می‌شود.

وی همچنین درخصوص بازسازی و نوسازی سینماهای محور زندیه نیز گفت: بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه برای تملک و احیای محورهای زندیه و محور عرفان شیراز درنظر گرفته شده است که پس از آتش‌سوزی ناگوار سینما بهمن به‌منظور احیای خاطرات جمعی و بازطراحی محور زند صرف خواهد شد.

سینماهای خاطره انگیز شیراز احیا می‌شود

گشتاسبی راد همچنین کرد: تعامل با بخش خصوصی و حوزه هنری برای احیای سینماهای خاطره‌انگیز شیراز کلیدی است.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز همچنین به ضرورت پرداختن به اوقات فراغت شهروندان در رده‌های سنی مختلف اشاره کرد و رسیدگی به این موضوع را از دغدغه‌های مهم متولیان فرهنگی دانست.

وی با بیان اینکه پرکردن اوقات فراغت مردم با تفریحات سالم موجب کاهش مشکلات اجتماعی می‌شود، افزود: برنامه‌ریزی‌های فصل تابستان در حوزه‌های مختلف سازمان فرهنگی به‌منظور توسعه فرهنگ عمومی و بر پایه گردشگری است.

وی همچنین به تلاش شیراز برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران اشاره کرد و گفت: در همین زمینه برنامه‌هایی با محور کتاب و کتابخوانی تدارک دیده شده است.

شیرازی‌ها به استقبال باغ ادب می‌روند

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز در همین زمینه از احداث باغ‌های موضوعی سخن گفت که یکی از آن‌ها با عنوان باغ ادب در تابستان جاری راه‌اندازی خواهد شد.

گشتاسبی‌راد از سوی دیگر بر اهمیت تثبیت شیراز به عنوان شهر دوستدار کودک پافشاری کرد و اجرای نمایش‌های خیابانی برای کودکان و نوجوانان را از مهم‌ترین راهکارهای برای حفظ این جایگاه عنوان کرد.

اجرای برنامه دختران صدف ویژه دختران در دهه کرامت و اجرای طرح فرزانگان ٢ ویژه نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ سال به‌منظور ترویج فرهنگ شهروندی از دیگر برنامه‌های شهرداری شیراز است.

معاون شهردار شیراز همچنین از قبرستان قدیمی دارالسلام به‌منزله کتاب تاریخ شیراز یاد کرد و درباره ایجاد طرح گردشگری در دارالسلام گفت: همایش‌های پیوسته‌ای با دعوت از سازمان‌های مردم‌نهاد برای تبدیل این قبرستان و تبدیل آن به ناحیه یک گردشگری برگزار خواهد شد.

سرپرست اداره گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت ثبت شیراز به عنوان شهری جهانی به‌منظور جلب نظر گردشگران، بیان داشت: تلاش می‌شود ظرفیت‌های شیراز در برنامه‌های گردشگرانه شهرداری با همکاری خود مردم در قالب سمن‌ها معرفی شود.

علی نیری بیان داشت: برنامه عصرانه ادبی با حضور بیش از ۱۵۰۰ کودک و نوجوان توانمند در حوزه ادبیات و تاریخ شیراز در تابستان برگزار می‌شود؛ همچنین تورهای تخصصی مسجدگردی باعنوان "آستان دوست" در محور قدیمی شیراز پذیرای شهروندان است؛ چرا که شیراز و فارس از مساجدی بی‌نظیر برخوردار است که باید بیش از پیش به مردم شناسانده شود.

وی در ادامه به برنامه تور تخصصی دوچرخه سواری در بافت قدیم اشاره کرد که با اجرای آن افراد شرکت‌کنند با تردد در کوچه پس کوچه‌های بافت قدیم و بازدید از مناطق مختلف تاریخی با این مناطق و قابلیت‌های آن آشنا می‌شوند.

تور گردشگری راز سنگ سیاه در محله قدیمی شیراز

نیری همچنین به تور گردشگری بازی "راز سنگ سیاه" اشاره که از مجموعه بازی‌های گروهی اتاق فرار است و می‌تواند مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه شیراز به‌درستی در صنعت گردشگری معرفی نشده است، عنوان کرد: براین اساس در مردادماه میزبان همایش "شیراز در گل نوشته‌های پارسه" هستیم که با حضور راهنمایان گردشگری برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز نیز در ادامه این نشست بیان کرد: فعالیت‌های فرهنگی و هنری تابستانه با محوریت فعالیت‌های ترویجی در فرهنگسراها برگزار می‌شود.

جمشید رضایی گفت: اجرای برنامه‌های آموزشی موسیقی درحداقل ١٠ فرهنگسرا و آموزش هنرهای نمایشی در ۱۲ فرهنگسرا از اهم برنامه‌های هنری است؛ همچنین با رایزنی‌های صورت‌گرفته با مرکز حافظ شناسی بر برگزاری دورهمی‌های ادبی بامحوریت آموزش صحیح‌خوانی اشعار حافظ می‌پردازیم.

وی همچنین به اجرای برنامه‌های ترویج کتابخوانی در فرهنگسراها نیز اشاره کرد و از برنامه کتابگردی کودکانه با حضور ۱۲۰۰ کودک سخن گفت.

سارا همت، معاون اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز نیز در ادامه این نشست بیان کرد: ١٠ برنامه در محلات کم برخوردار با هدف نشاط اجتماعی در فصل تابستان اجرایی خواهد شد.

وی به اجرای طرح نشاط اجتماعی در ۳۵ محله و تجلیل از ۱۳۰۰ پلیس راهور و خانواده‌های آنان در دهه کرامت اشاره کرد؛ همچنین درباره اجرای برنامه در مساجد با هدف حضور جوانان در اینگونه مکان‌ها سخن گفت.

همت همکاری با سازمانهای مردم نهاد و مؤسسات خیریه را از دیگر برنامه‌های سازمان متبوع عنوان کرد و گفت: برپایی نمایشگاه دست‌آفرین سالمندان از جمله این همکاری‌هاست تا نشان دهیم سالمندی دوران رکود نیست، در این جشنواره محصولات دست‌ساخته سالمندان در زمینه‌های مختلف، در یکی از پارکهای پرتردد شهر نمایش داده خواهد شد.

وی به اجرای برنامه فرهنگ مهربانی در ۲۲ مرداد سال جاری با همکاری کمیته اجتماعی شورای شهر نیز اشاره کرد و در این خصوص گفت: در این برنامه فراخوان المان مهربانی در سیل شیراز در بعد ملی و بین‌المللی منتشر می‌شود و به بهترین المان نیز جایزه نفیسی تعلق می‌گیرد؛ همچنین المان یادشده پس از ساخت در محل سیل شیراز نصب خواهد شد و یادآور مهربانی مردم شیراز خواهد بود.

۹۸۸۵/‏‬ ۲۰۲۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha