۳۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۴
کد خبرنگار: 2148
کد خبر: 84047682
۰ نفر

برچسب‌ها

صدور اسناد حدنگار در فارس امسال ۹ درصد افزایش یافت

شیراز- ایرنا-  مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان فارس از  رشد ۹ درصدی صدور اسناد مالکیت حدنگار در نیمه نخست سال جاری در این استان خبر داد و بیان داشت : نزدیک به ۱۱۲ هزار فقره سند مالکیت طی ۶ ماهه اول سالجاری در واحدهای تابعه این اداره کل در سراسر استان فارس صادر شده است.

 سید مهدی هاشمی روز یکشنبه با بیان اینکه  در شش ماهه ابتدایی سال قبل تعداد ۱۰۲ هزار و ۷۸۹ سند مالکیت کاداستری یا حدنگاری در این استان صادر شده بود افزود: ثبت اسناد و املاک استان  در همین مدت پاسخگویی ادارات تابعه ثبتی سراسر استان به ۸۱ هزار و ۱۶۳ استعلام واصله از دفاتر اسناد رسمی و وصول ۷۱ هزار و ۱۲۴ خلاصه معامله بوده است .

هاشمی بر استمرار سرعت بخشی به روند تعویض اسناد مالکیت دفترچه ای به کاداستری در نیمه دوم سال جاری در این استان تأکید و تصریح نمود: با اهتمام مجموعه ثبت اسناد و املاک فارس در شش ماهه دوم امسال نیز تسریع در این فرایند و انتفاع حداکثری مراجعین از گستره خدمات را دنبال می نماییم.

همچنین وی از آمادگی ادارات ثبتی این استان در تداوم تعامل با دیگر دستگاه های دولتی و تسهیل و تسریع در مستند سازی املاک دولتی و اراضی ملی و کشاورزی خبر داد و بیان داشت: در ماه های آتی نیز در مسیر پیشبرد برنامه های تحولی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از جمله تعویض اسناد مالکیت دفترچه ای و صدور اسناد مالکیت کاداستری تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست و تثبیت مالکیت ها با هدف دفاع از حقوق ثبتی جامعه را در دستور کار داریم.

مدیرکل ثبت فارس همچنین  سرعت بخشی به صدور اسناد کشاورزی را در دستور کار ادارات ثبتی این استان دانست و  در نشست با مدیر امور اراضی استان فارس عنوان داشت: همانگونه که نیل به اهداف مندرج در برنامه ششم توسعه و اجرای بهینه قانون جامع حد نگار مستلزم سرعت بخشی به تثبیت مالکیت ها می باشد، بر همین اساس مهم ترین اولویت خود را تعامل مطلوب با دیگر ادارات و سازمان ها با هدف پیاده سازی این برنامه ها دانسته و در این مسیر از ظرفیت های موجود بهره خواهیم جست.

 هاشمی مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس ، افزود: شاهد می باشیم که برخورداری ادارات تابعه ثبتی این استان از رؤسای متعهد و برنامه محور مسیر حرکت به سمت برنامه های ابلاغی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را هموار ساخته و آمار انجام فرایندها در نیمه نخست سال جاری مؤید این امر می باشد. 

محدوده‌بندی یا حدنگاری یا کاداستر ( Cadastre) فهرست نقشه‌برداری ثبتی است، یعنی آن نوع نقشه‌برداری که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد. کاداستر منبع اصلی داده ها در اختلافات و دعاوی بین مالکان زمین است .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها