۱ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۶
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84338387
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا سه موسسه و ۱۳ کشتی روسیه را تحریم کرد

تهران – ایرنا – وزارت خزانه‌داری آمریکا سه موسسه و ۱۳ شناور روسیه را که در ساخت و تکمیل پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان مشارکت می‌کنند، تحریم کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تارنمای راشا تودی نوشت که وزارت خزانه‌داری دیشب این مؤسسات و کشتی‌های روسیه را به دلیل مشارکت در ساخت خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ تحریم کرده است.

این فهرست در جریان دیدار اخیر وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در ایسلند منتشر شد. پنج‌شنبه پیش سخنگوی کاخ سفید اذعان کرد که واشنگتن قادر به توقف ساخت خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان نیست و پیش از آنکه جو بایدن بر سر کار بیاید، این پروژه ۹۵ درصد پیشرفت کرده بود. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه ی هفته پیش با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در ایسلند دیدار کرد.

پیش‌تر پایگاه خبری آکسیوس گزارش داده بود که دولت بایدن از اعمال تحریم علیه شرکت سازنده و مدیر خط لوله گازی نورد استریم ۲ منصرف شده است.

به نوشته آکسیوس انصراف آمریکا از اعمال تحریم‌ها حاکی است که دولت بایدن مایل نیست رابطه خود را با آلمان در مورد خط لوله نورد استریم به خطر بیاندازد.

منابع آگاه به آکسیوس اعلام کردند که وزارت امور خارجه آمریکا گزارش ۹۰ روزه خود را بلافاصله به کنگره ارسال می‌کند و در آن فهرست نهادهای درگیر در پروژه نورد استریم ۲ که مستحق تحریم هستند را ذکر خواهد کرد. انتظار می‌رفت ساخت این پروژه تا سال ۲۰۲۰ میلادی پایان یابد اما تهدیدهای یک‌جانبه آمریکا درباره تحریم‌های «مخرب» و «بالقوه مرگبار» علیه پیمانکار اصلی ساخت این پروژه، آن را به طور موقت متوقف کرد.

نورد استریم ۲ پروژه مشترک بین شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت انرژی اروپای غربی است که حدود ۱۲۱ کیلومتر از این خط لوله یک هزار و ۲۳۰ کیلومتری از اعماق دریای بالتیک باید تکمیل شود. ۹۳ کیلومتر آن از آب‌های دانمارک و ۲۸ کیلومتر از آب‌های آلمان عبور می‌کند. به رغم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه مقاطعه‌کار سوئیسی و چند شرکت بیمه به منظور فشار بر آنها برای خروج از این پروژه، در اواخر سال ۲۰۲۰ کار این پروژه از سر گرفته شد.

پس از تکمیل دو خط لوله نورد استریم ۲ ظرفیت انتقال شبکه کنونی نورد استریم از ۵۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به ۱۱۰ میلیارد متر مکعب در سال افزایش خواهد یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha