مقام آمریکایی: میدان رقابت با چین باید برابر باشد

نیویورک- ایرنا – یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به تیانجین به مقامات پکن تصریح می کند از رقابت با چین استقبال می کنیم اما میدان رقابت باید برابر باشد.

به گزارش وزارت خارجه آمریکا، این مقام ارشد آمریکایی که نامش بیان نشده است، روز شنبه به وقت محلی در نشستی توجیهی با خبرنگاران گفت ما نمی خواهیم این رقابت سخت و پایدار به درگیری تبدیل شود و موانع احتیاطی برای جلوگیری از تبدیل رقابت به درگیری باید وجود داشته  باشد.
وی در عین حال خاطر نشان کرد همانطور که وزیر امور خارجه گفته است روابط با چین، در جایی می تواند مبتنی بر همکاری باشد، جایی که باید رقابتی و جایی دیگر خصمانه باشد.
وندی شرمن که از ۱۸ ژوییه (۲۷ تیرماه) به کشورهای ژاپن، کره جنوبی و مغولستان سفر کرده است، در ادامه این سفر روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوییه (سوم و چهارم مرداد) به چین و ۲۷ ژوییه (پنجم مرداد) به عمان سفر خواهد کرد.
معاون وزیر خارجه آمریکا در شهر تیانجین در شرق چین با مقامات این کشور از جمله وانگ یی وزیر امورخارجه چین دیدار و گفتگو خواهد کرد.
شرمن بلندپایه‌ترین مقام در دولت جو بایدن است که همزمان با افزایش تنش ها  در چندین جبهه میان واشنگتن- پکن برای دیدار با وزیر خارجه چین به این کشور سفر می‌کند اما به پکن نمی رود.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره این سفر آمده است مذاکرات با مقامات چین بخشی از اقدامات در جریان آمریکا برای مراودات صادقانه با پکن با هدف پیشبرد منافع و ارزش های واشنگتن و همچنین مدیریت مسئولانه این روابط است.
بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، شرمن با مقامات چین در مورد حوزه هایی که آمریکا به شدت نسبت به اقدامات پکن در آنها نگران است و همچنین حوزه هایی که در راستای منافع ملی این کشور است، رایزنی‌ خواهد کرد.

پیش از این جان کری نماینده ویژه دولت بایدن در امور تغییرات آب و هوایی بود که به چین سفر کرد و با همتای چینی خود در شهر شانگهای گفت و گو کرده بود.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی نیز در ماه مارس با شماری از مقام‌های بلندپایه چین در آلاسکا دیدار کرده بودند.
خبرگزاری رویترز در این زمینه نوشته است که نگرانی‌های جدی واشنگتن در مورد اقدامات پکن و همچنین موضوع ایران از محورهای اصلی این دیدار خواهد بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha