۲۰ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۴۵
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84434596
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

برلین خواهان ازسرگیری سریع مذاکرات بازگشت به برجام شد

تهران - ایرنا - هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه از ایران خواست به سرعت به مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای "برجام" بازگردد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ ماس افزود: اگر بخواهیم از به خطر افتادن دستاوردهایمان تاکنون در (مذاکرات پیشین) وین جلوگیری کنیم، نمی توانیم این مذاکرات را تا ابد ادامه دهیم. 

وی افزود: ایران باید با انعطاف پذیری و آمادگی لازم برای نرمش به منظور دستیابی سریع به توافق، در این مذاکرات حضور یابد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ششم مرداد ماه در آخرین دیدار حسن روحانی رییس جمهوری و دولت دوازدهم با ایشان درباره مذاکرات وین با ابراز رضایت از زحمات دیپلمات‌ها و عملکرد خوب بعضی از آنها در این مذاکرات، درباره مواضع دولت جدید آمریکا به صراحت بیان کردند: آمریکایی‌ها در این مذاکرات، بر سر موضع عنادآمیز خود محکم ایستادند و یک قدم هم جلو نیامدند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بعد از ظهر پنجشنبه پس از ادای سوگند و مراسم تحلیف برای آغاز دوره نخست ریاست جمهوری خود، گفت: سیاست فشار و تحریم موجب انصراف ملت ایران از پیگیری حقوق قانونی خود از جمله حق توسعه نخواهد شد. از هر طرح دیپلماتیک برای لغو تحریم‌ها استفاده می‌کنیم. نظام جمهوری اسلامی سلاح اتمی را شرعا به فتوای رهبری معظم انقلاب برخود حرام می‌داند و این سلاح هیچ جایگاهی در استراتژی دفاعی ایران ندارد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز پنجشنبه گذشته پس از برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید کشورمان، با ابراز امیدواری به این که تهران اکنون از فرصت‌ برای پیشبرد راه‌حل‌های دیپلماتیک استفاده کند، از ایران خواست به مذاکرات وین بازگردد.

این مقام آمریکایی که در پاسخ به پرسش های متعدد خبرنگاران درباره ایران سخن می گفت، بازگشت به برجام را یکی از اولویت‌های واشنگتن و در راستای منافع این کشور و متحدانش خواند اما در عین حال گفت مذاکرات وین درباره برجام نمی‌تواند برای مدت نامحدود ادامه داشته باشد.
این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که هر چقدر در برگزاری دور هفتم مذاکرات تاخیر شود، پیچیدگی‌ها برای بازگشت به توافق هسته‌ای افزایش می یابد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان