۱۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 84456720
۰ نفر

برچسب‌ها

سم نوعی افعی می تواند به دارویی برای مبارزه با کووید-۱۹ بدل شود

تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز از کشف یک مولکول در سم نوعی مار افعی بومی آمریکای جنوبی توسط پژوهشگران برزیلی خبر داد که می تواند نقش موثری در نابودی ویروس کرونا داشته باشد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری انگلیسی، محققان برزیلی دریافته اند که یک مولکول موجود در سم نوعی افعی، مانع از تولید مثل ویروس کرونا در سلول های میمون می شود. کشفی که می تواند نخستین گام به سوی ساخت داروی مقابله با ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ باشد.

براساس پژوهشی که نتایج آن در نشریه علمی مولکولز (Molecules) منتشر شد، مشخص گردیده که  مولکول تولید شده توسط نوعی مار افعی (افعی جاراراکاسو) توانایی ویروس را در سلول های میمون تا ۷۵ درصد مهار می کند.

«رافائل گویدو» استاد دانشگاه سائوپائولو و نویسنده این پژوهش به رویترز گفت: «ما توانستیم نشان دهیم این جزء از سم مار می تواند یک پروتئین بسیار مهم را در ویروس مهار کند. این مولکول یک پپتید یا زنجیره ای از اسیدهای آمینه است که می تواند بدون آسیب رساندن به دیگر سلول ها به آنزیم ویروس کرونا متصل شود؛ آنزیمی که نقشی حیاتی در تکثیر ویروس دارد».

گویدو در مصاحبه اش گفت که این پپتید که پیشتر به دلیل ویژگی های ضد باکتریایی شناخته شده بود، می تواند در محیط آزمایشگاهی سنتز شود؛ موضوعی که درواقع پرورش مارها را غیرالزامی می کند.  

همزمان یک کارشناس خزنده شناسی در دانشگاه سائوپولو تاکید کرد: «ما نسبت به شکارچیانی که از هم اکنون در سراسر برزیل به فکر شکار این مارها هستند نگران هستیم. آنها فکر می کنند با شکار مارهای افعی مذکور می توانند جهان را نجات دهند. اما درواقع این سم مار به تنهایی نیست که می تواند ویروس کرونا را نابود کند».

بر اساس بیانیه ایالت دانشگاه ایالتی سائوپائولو (Unesp) که در این پژوهش نقش داشته است، محققان در مرحله بعد، کارآیی دزهای مختلف مولکول موجود در سم مار و اینکه آیا می تواند از ورود ویروس به سلول ها جلوگیری کند را ارزیابی خواهند کرد.

آنها امیدوارند بتوانند این ماده را در سلول های انسانی آزمایش کنند اما زمان بندی دقیقی ارائه نکردند.

مار جاراراکاسو یکی از بزرگترین مارهای برزیل است که طول آن تا ۶ فوت (۲ متر) می رسد. این مار در جنگل ساحلی آتلانتیک زندگی می کند و در بولیوی، پاراگوئه و آرژانتین هم یافت می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha