۱۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۸
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84456931
۰ نفر

برچسب‌ها

افغانستان و نگرانی اوکراین از بی تعهدی آمریکا

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهوری اوکراین در حالی قرار است امروز در واشنگتن با جو بایدن دیدار کند که خروج غیرمسئولانه آمریکا از افغانستان، کی‌یف را در مورد تجدیدنظر تعهدات امنیتی واشنگتن در قبال برخی متحدانش نگران کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، روزنامه نیویورک تایمز طی مطلبی در این زمینه نوشت: "ولودیمیر زلنسکی" رئیس‌جمهوری اوکراین در حالی طی دیدار امروزش با همتای آمریکایی خود به دنبال تضمین تداوم تعهدات امنیتی واشنگتن به کی‌یف همزمان با مواجه با روسیه است که به نظر می رسد خروج ناگهانی امریکا از افغانستان و گمانه‌زنی تجدیدنظر کاخ سفید در یکسری تعهدات جهانی خود، کی‌یف را نگران کرده است.

یک مشاور زلسنکی نیز این مسئله را تایید کرده است.

زلسنکی به دنبال این است تا از فرصت دیدار با بایدن برای جلب حمایت دولت کنونی آمریکا از کی‌یف و ادامه تعهدات امنیتی کاخ سفید در برابر اوکراین بهره ببرد.

دیدار رئیس‌جمهوری اوکراین با همتای آمریکایی خود در یک مقطع حساس و زمان خروج آمریکا از افغانستان انجام می گیرد که سوالات زیادی را برای هم پیمانان واشنگتن نسبت به تداوم حمایت های آمریکا از متحدانش ایجاد می کند.

برخی از متحدان آمریکا به حمایت های واشنگتن وابستگی دارند که از جمله اوکراین می باشد که در مواجهه با روسیه قرار دارد.

با توجه به رویکرد جو بایدن در سالهای اخیر تحلیل گران انتظار دارند که رئیس جمهوری آمریکا از زلنسکی و اوکراین تحت هدایت وی حمایت کند.

اندرو مک یک مشاور رئیس جمهوری اوکراین در این زمینه گفت: به نظر  اوضاع افغانسان روند تجدیدنظر در تعهدات جهانی آمریکا را نشان می دهد و زلسنکی می خواهد این را از بایدن بشنود که اوکراین در چارچوب تعهدات جهانی امنیتی واشنگتن در چه جایگاهی قرار دارد.

تیموفی میلووانف یک مشاور رئیس دفتر زلنسکی در این زمینه گفت: اوکراین کشوری متفاوت  از افغانستان است و می خواهیم بر این مسئله تاکید کنیم. ما کشوری مستقل هستیم نه یک کشور ناکام. ارتش ما در مسیر ایستادگی در برابر روسیه قرار دارد نه گروه طالبان.

مقامات ارشد اوکراین ماههاست نسبت به پاسخ های ملایم دولت بایدن در قبال آنجه آنها وخامت اوضاع امنیتی شرق اروپا می بینند، نگران هستند. بهار گذشته روسیه تانک ها و هزاران سرباز را نزدیک مرزهای اوکراین مستقر کرد که گفته شد برای برگزاری رزمایش بود. این موضوع  دولت کی یف را نگران کرده بود.

همچنین ظرف کمتر از دو هفته انتظار می رود روسیه و بلاروس معاهده ای  همگرایی نزدیگنری را امضا کنند که ممکن است منجر به استقرار نیروهای روسیه در مرز شمال غربی اوکراین شود.

https://www.nytimes.com/2021/08/31/world/europe/ukraine-biden-zelensky.html

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha