نخستین محموله وارداتی به ارزش ۲۰۰ هزار دلار از مرز کیله سردشت ترخیص شد

مهاباد- ایرنا- رییس گمرک کیله سردشت گفت: نخستین محموله وارداتی از محل واردات کولبری به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار دلار در گمرک کیله این شهرستان ترخیص شد.

زینال رحمانپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در راستای اجرای طرح ساماندهی معابر کولبری مصوبه سال ۱۳۹۷ هیات وزیران و با ادغام بازارچه " قاسم رش " در بازارچه کیله ، واردات باید از این بازارچه با ارائه کارت های کولبری مرزنشینان انجام می گرفت.

وی افزود: تجار و بازرگانان با بهره گیری از تخفیف های لحاظ شده برای مرزنشینان می توانستند اقدام به واردات ۱۰۰ قلم کالای مجاز مصوب کنند اما موانع سیستمی و قانونی بر سرراه آن به وجود آمد و به صورت عملی واردات انجام نمی گرفت.

رییس گمرک کیله سردشت بیان کرد: با تلاش و پیگیری های انجام شده تمامی موانع قانونی و سیستمی واردات کولبری از این بازارچه رفع و واردات عملا از این گمرک صورت گرفت.

رحمانپور اظهار کرد: کلیه سامانه ها و زیرساخت ها در گمرک کیله راه اندازی تا از ظرفیت واردات کولبری استفاده شود.

وی گفت: نخستین محموله وارد شده در این بازارچه با تناژ ۴۰ هزار و ۵۶۰ تن به ارزش ۲۰۰ هزار دلار و معادل ۴۶ میلیارد ریال بوده که ترخیص شد.

رییس گمرک کیله سردشت تاکید کرد: اگر مجوز واردات قطعی و واردات پیله وری داده شود باید چارت سازمانی گمرک بزرگتر و افزایش یابد که این ظرفیت هم گمرک کیله سردشت دارد و می تواند انجام بگیرد.

گمرک بازارچه مرزی کیله سردشت از سال ۱۳۸۲ برای تسریع در صادرات کالا و تولیدات داخلی کشور آغاز به کار کرد؛ این گمرک در ۲۰ کیلومتری شهر «قلعه دیزه» در شمال عراق قرار دارد.   

مرز کیله سردشت در سال ۱۳۹۸ به عنوان یکی از مرزهای رسمی کشور در هیات دولت به تصویب رسید.

شهرستان مرزی سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفر در جنوب آذربایجان‌غربی و در امتداد مرزهای ایران با شمال عراق قرار گرفته است؛ این شهرستان مرزی دارای ۲ بازارچه مصوب «کیله» و «اشکان» است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha