۲۶ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۳
کد خبرنگار: 2111
کد خبر: 84508199
۰ نفر

برچسب‌ها

سه خبر کوتاه از کردستان
عکس تزئینی است

سنندج - ایرنا - بیمار بد حال بیجاری با بالگرد اورژانس هوایی، مستاجر اوقاف بودن ۲۰ اداره بانه و احداث ۲ مرکز جامع سلامت روستایی در سقز از جمله سه خبر کوتاه استان کردستان هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات اعزام هوایی مرد ۵۱ ساله بیجاری به مرکز استان کردستان انجام شد.

دکتر امیر مرسا گفت:  زمینه اعزام بیماران بدحال این شهرستان از طریق اورژانس هوایی  به نزدیک‌ترین مراکز درمانی فراهم است و صبح امروز یک بیمار بدحال با بالگرد امداد هوایی به بیمارستان کوثر سنندج اعزام شد.

وی افزود: مرد ۵۱ ساله‌ بیجاری که در اثر سانحه رانندگی، دچار ضربه مغزی، خونریزی مغزی، شکستگی جمجمه، پارگی کبد و طحال، شکستگی استخوان ران چپ و خونریزی ریه شده بود پس از انجام اقدامات اولیه در بیمارستان امام حسین(ع) ، با بالگرد هوایی به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار گفت: پس از تشخیص پزشک و کادر درمانی  مبنی بر اعزام سریع بیمار به مرکز درمانی مجهز و با توجه به مسافت وشرایط ناپایدار بیمار ، هماهنگی های لازم جهت اعزام  بالگرد اورژانس هوایی  به شهرستان انجام شد و بیمار به بیمارستان کوثرمنتقل شد.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

۲۰ اداره بانه مستاجر اوقاف هستند

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بانه گفت: ۲۰ اداره شهرستان بانه مستاجر اوقاف هستند که برخی از ادارات این شهرستان اجاره و پذیره این موقوفات را پرداخت نکردند.

جمشید محمدی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آموزش و پرورش شهرستان بانه بیشترین زمین موقوفی در اختیار دارد اظهار داشت: ۲۰ اداره بانه که مستاجر موقوفات این شهرستان هستند ماهانه باید اجاره این موقوفات را پرداخت کنند که تعدادی از این ادارات اجاره بهای موفوقات را پرداخت نمی کنند.

محمدی با بیان اینکه درآمد اجاره زمین ها صرف خدمات و اقدامات عمرانی مساجد می شود، گفت: ۴۰ پرونده شکایت از اداراتی که عواید زمین های موقوفی را پرداخت نکردند در جریان است که بخشی از این پرونده ها منجر به حکم شده اما هیچ اقدامی انجام ندادند.

این مسوول با بیان اینکه پذیره هزینه است که بابت پذیرش احداث اعیان پرداخت می شود، یاد آور شد: از ابتدا در زمینه موقوفات ضعف عمل کردند و اجاره بها را در پایین ترین قیمت نگهداشتند و با همین روند نیز پیش می روند.

وی ادامه داد: براساس قانون اگر نهادها و ادارات نیاز به زمین داشته باشند می توان اراضی وقفی را با پرداخت حقوقات به ادارات واگذار کرد و عواید این موقوفات صرف نیت واقف می شود.

شهرستان بانه ۳۲۸ موقوفه، یک هزار و ۷۳۰ رقبه، ۱۸۲ مسجد و حسینیه، ۶۰ سند رقبات، یک هزار و ۳۲۳ رقبه دارای درآمد، ۳۰۳ رقبه فاقد درآمد دارد.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ نفر در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.

۲ مرکز جامع سلامت روستایی در سقز احداث می شود

رییس شبکه بهداشت و درمان سقز گفت: عملیات ساخت ساختمان مراکز خدمات جامع سلامت روستاهای "سنته" و "ایرانخواه" از توابع شهرستان سقز دارای پیشرفت فیزیکی مناسبی است که در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

دکتر پروین خسروپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۲ روستای شهرستان سقز دارای مرکز خدمات جامع سلامت هستند که این مراکز جامع سلامت بر اساس جمعیت و دسترسی روستاییان در میان روستاهای سقز تقسیم و توزیع شده اند.

وی با بیان اینکه هر مرکز جامع سلامت روستایی باید یک پزشک خانواده داشته باشد، افزود: هر یک از مراکز جامع سلامت، جمعیت حدود چهار هزار تا ۱۲ هزار نفر را پوشش و به روستاییان خدمات پزشکی ارایه می دهد.

وی با بیان اینکه، ساختمان مراکز قبلی جامع سلامت روستاهای "سنته" و "ایرانخواه"، کوچک و فرسوده بودند، یادآور شد: ساخت مراکز جدید خدمات جامع سلامت این دو روستا قبلا آغاز شد و الان به ترتیب با پیشرفت ۷۰ و ۸۷ درصد در دست اتمام است.

خسروپور با اشاره به اینکه خانه بهداشت روستای "بلجر" و پایگاه جامع سلامت بهارستان در حال احداث است، اضافه کرد: ساخت خانه بهداشت روستای جنیان تمام و شهریورماه امسال به کمک شرکت داروسازی تجهیز شد و در حال فعالیت است.

وی به مرکز فوریتهای پزشکی روستای گلتپه هم اشاره کرد و گفت: در صورت تامین اعتبار برای تعمیرات ساختمان و تجهیزات، فوریت های پزشکی در گلتپه راه اندازی می شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان سقز در بخشی از سخنان از دهیار و شورای روستاها خواست تا اهالی روستا را برای تزریق واکسن کرونا تشویق کنند تا هرچه سریعتر برای واکسیناسیون به مراکز فعال در سطح شهر و روستا مراجعه کنند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha