۱۰۲ مرکز قرنطینه،محموله های کشاورزی وارداتی و صادراتی را پایش می کند

آستارا - ایرنا - رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به این که سالیانه  ۲۷ میلیون تن محصولات کشاورزی به کشور وارد و یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی نیز ترانزیت می شود افزود: ۱۰۲ مرکز قرنطینه محموله های مربوط به محصولات کشاورزی را در کشور کنترل می کنند.

کیخسرو چنگلوایی روز سه شنبه در بازدید از واحد قرنطینه نباتی اداره کل گمرک آستارا و بارانداز ریلی راه آهن این شهرستان با اشاره به ضرورت حفظ نباتات کشور از گزند عوامل زیان رسان بعنوان یکی از اهداف این سازمان اظهار داشت: اعمال ضوابط قرنطینه ای در رویه های واردات، صادرات و ترانزیت محصولات کشاورزی از اهمیت برخوردار است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اهمیت سلامت صادرات و واردات محصولات کشاورزی به دلیل ارزآوری، رونق بخشی به تولید و اشتغالزایی گفت: کنترل محموله های صادراتی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید محصول آلوده ای وارد کشورهای هدف شود و در این راستا مراکز قرنطینه فعال در شهرستان نقش مهمی دارند.

چنگلوایی ادامه داد: ۱۴ درصد از مجموع چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی صادراتی از مرزهای کشور از مرز آستارا صادر می شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که در صورت تقویت زیرساخت های لازم می توان صادرات محصولات کشاورزی را از مرز آستارا از ۷۰۰ هزار تن در سال به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن ارتقا داد افزود: راه اندازی اداره قرنطینه نباتی هم در این شهرستان در دستور کار قرار دارد.

سرپرست فرمانداری آستارا نیز در این بازدید با تاکید بر این که سیاست کلان کشور در سال جاری، حمایت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان است گفت : بندر آستارا از ظرفیت بزرگ اقتصادی برای کمک به کشور برخوردار است. 

سعیدمیرقربانی افزود: ۸۰ درصد صادرات استان گیلان از مرز آستارا انجام می شود و  صادرکنندگان مکلف به رعایت سلامت بهداشت محموله صادراتی خود هستند تا هیچگونه بار ترانزیتی، از کشور مقصد به دلیل رعایت نشدن موارد بهداشتی برگشت داده نشود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و از مبادی مهم تجارت و حمل و نقل خارجی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha