طنز ۲۰۲۱؛ آمریکا میزبان اجلاس جهانی دمکراسی

تهران – ایرنا - آمریکا، کشوری که به تازگی از سوی مؤسسه بین المللی کمک به دموکراسی و انتخابات (IDEA) درفهرست سیاه دمکراسی قرار گرفته، در اقدامی نمایشی قرار است از ۱۸ تا ۱۹ آذرماه میزبان نشست جهانی دموکراسی  باشد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شبکه خبری آمریکایی «سی.ان.بی.سی» دراین باره گزارش داد: وزارت خارجه آمریکا فهرستی از ۱۱۰ کشور دعوت شده به نشست  دموکراسی که از ۹تا ۱۰ دسامبر (۱۸ تا ۱۹ آذرماه) برگزار می شود، منتشر کرد.

این  نشست قرار است  بصورت مجازی برگزار شود. نام کشورهایی نظیر روسیه و چین در فهرست دعوت شدگان دیده نمی شود. 

وزارت خارجه آمریکا درحالی در یک حرکت نمایشی قصد برگزاری نشست دموکراسی با دعوت از ۱۱۰ کشور جهان را دارد که خود دمکراسی در کشور میزبان با توجه به سرکوب خیزش های مدنی، رفتارهای نژادپرستانه و آنچه در ششم ژانویه ۲۰۲۰ (17 دی ماه 1399) و درحمله به کنگره آمریکا از سوی سفیدپوستان آمریکایی رخ داد، از سوی معتبرترین نهادها و موسسات بین المللی زیر سوال قرار گرفته است.

دموکراسی در آمریکا به دار آویخته شد

آنچه که در حدود ۱۰ ماه پیش در پایتخت آمریکا و درپی حمله هوادران سفید پوست دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درمورخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹ رخ داد، از سوی بسیاری از تحلیلگران و سیاستمداران آمریکایی حمله به دموکراسی و در واقع شلیک به قلب دموکراسی دراین کشور محسوب شد و رئیس مجلس نمایندگان وقت آمریکا آن را هم تراز با با یک اقدام  تروریستی  و رویدادی در سطح حملات یازده سپتامبر 2001میلادی توصیف کرد؛ اقدامی که جهان را در حیرت فرو برد و بسیاری آن را حمله ای آشکار به مهد ادعایی دموکراسی درجهان دانستند.

آمریکا؛ دموکراسی رو به افول

آمریکا درحالی قصد  برگزاری این نشست و ادعای رهبری دموکراسی در جهان را دارد که اول آذرماه ۱۴۰۰ اندیشکده سوئدی و ناظر بر وضعیت دموکراسی در کشورها نسبت به افول دموکراسی در آمریکا هشدار داد.

مؤسسه بین المللی کمک به دموکراسی و انتخابات (IDEA) در این باره اعلام کرد: «آمریکا برای نخستین بار به فهرست سالانه کشورهایی پیوسته است که دموکراسی در آن‌ها رو به افول نهاده اند.»

طنز ۲۰۲۱؛ آمریکا میزبان اجلاس جهانی دمکراسی

این مؤسسه در گزارش خود با عنوان «وضعیت دموکراسی جهان در سال ۲۰۲۱» اعلام کرد: اطلاعات جدید نشان می‌دهند که فصل پسرفت دموکراسی در آمریکا از سال ۲۰۱۹ آغاز شده و این وضعیت در فاصله  اواخر سال ۲۰۲۰ و اویال ۲۰۲۱ و هنگامی که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا مشروعیت نتایج انتخابات این کشور را زیر سوال برد؛ روبه به وخامت نهاد،  همچنین کاهش آزادی و سرکوب در برپایی تجمعات در جریان اعتراضات تابستان سال ۲۰۲۰ به دنبال کشته شدن جرج فلوید به دست پلیس آمریکا نیز از دیگر موارد اصلی افول دموکراسی در این کشور است.

طنز ۲۰۲۱؛ آمریکا میزبان اجلاس جهانی دمکراسی

«کوین کازاس زامورا»، دبیر کل مؤسسه بین المللی کمک به دموکراسی و انتخابات دراین باره گفته بود: زیر سئوال بردن خشونت آمیز نتایج انتخابات آمریکا بدون ارائه هیچ سند و مدرک، وخامت چشمگیر دموکراسی در آمریکا است که  به شیوه‌های مختلف در در دیگر نقاط جهان  نی همچون میانمار، پرو و اسرائیل روی داده است.

جو بایدن در ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ یک روز پس از حمله هواداران سفید پوست ترامپ به کنگره آمریکا که  آخرین مرحله از شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در جریان بود به صراحت گفته بود: دموکراسی آمریکا تحت  حمله ای بی سابقه قرار گرفته است.

**۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha