۸ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۱۱
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 84559401
۰ نفر

برچسب‌ها

وعده بازگشایی پل راه‌آهن کرمان عملی نشد

کرمان - ایرنا - پل شهید بادپا یا راه‌آهن شهر کرمان به عنوان یکی از شریان‌های مهم و اصلی این کلانشهر از ۲۴ آبان ماه امسال به علت بروز شکاف در آن بسته است؛ نکته قابل تامل اینکه ۲ سال بیشتر از ساخت این پروژه نمی‌گذرد.

آنطور که معاون شهردار کرمان وعده داده بود و خبرهای آن نیز در سایت شهرداری و سایر رسانه ها از جمله ایرنا موجود است قرار بود اوایل هفته گذشته این پل بازگشایی شود اما تاکنون (زمان انتشار خبر) بازگشایی نشده و مسئولان شهرداری نیز می گویند منتظر تایید شورای فنی استان هستند.

درحالی معاون شهردار کرمان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می گوید که مشکل پل رفع شده و منتظر تایید شورای فنی استان هستند که معاون عمرانی استاندار که شورای فنی زیر نظر او مدیریت می شود می گوید شهرداری می بایست اقدامات خود را برای رفع مشکل و بازگشایی انجام می داد.

عقبه ماجرا

عملیات اجرایی ساخت تقاطع غیرهمسطح یا همان روگذر شهید مدافع حرم حسین بادپا  از سال ۹۴ آغاز و سال ۹۸ نیز افتتاح شد؛ آنطور که منابع مختلف اعلام کرده اند این پل قرار بوده ۲ ساله افتتاح شود که با تاخیر و پس از چهار سال افتتاح شد و زیر بار ترافیک قرار گرفت.

افتتاح دیرهنگام این پل درحالی بود که چندوقت پیش شهروندان یکباره با انسداد مسیر ورودی پل مواجه شدند و علت نیز بروز مشکل فنی در پل اعلام شد. از آنجا که انسداد پل تقریبا با زلزله بزرگ هرمزگان همزمان شده بود، برخی شایعه ها نیز مبنی بر تاثیر زلزله بر پل در افکارعمومی کرمان شکل گرفت که مسئولان شهری آن را تکذیب و اعلام کردند که موضوع ارتباطی به زلزله نداشته است.

اما بروز این مشکل و نقص فنی و ایجاد شکاف در پلی که تنها ۲ سال از زمان ساخت آن می گذرد پرسش های زیادی را نزد افکارعمومی بویژه درباره چرایی بروز شکاف، چگونگی مصالح به کار رفته در آن و نظارت ها و تست های ایمنی که مدیران شهری قبل از افتتاح باید انجام می دادند شکل گرفت.

شکاف ایجاد شده در قسمت بالای پل با ارتفاع زیاد رخ داده است.

خبر انسداد پل از سوی پلیس راهور کرمان و علت آن نیز انجام برخی اقدامات عمرانی عنوان شده بود؛ در آن خبر گفته شده بود که پل یک ماه مسدود خواهد بود که شهرداری کرمان بعد از چندروز، از رفع نقص و بازگشایی طی چندروز ( کمتر از یکماه) خبر داد.

همچنین شهرداری کرمان اواخر آبان به نقل از معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی این شهرداری در خبری با اعلام بازگشایی پل تا اوایل هفته بعد آن، ضمن اشاره به شایعات مربوط به شکاف این پل به دلیل زلزله هرمزگان اعلام کرد: «این شکاف یک درز اجرایی است که در اثر تردد خودروها به مرور زمان پیش می‌آید که به همین دلیل مساله ترمیم و نگهداری از پل‌ها وجود دارد».

مهدی نیکویی افزود: تمامی پل‌هایی که در سال های قبل ساخته شده، بررسی و آسیب‌شناسی و در صورت نیاز ترمیم و نگهداری می‌شوند.

وی در توضیحی مربوط به اینکه آیا آسیبی به سازه پل نیز وارد شده یا خیر تصریح کرد: این مشکل، یک روال عادی در اثر تردد است و برای پل‌های قدیمی مثل «غدیر» یا «۹ دی» هم اتفاق افتاده بود و مشکل سازه‌ای وجود ندارد.

به گفته معاون شهردار کرمان پل شهید بادپا هنوز در تعهد ساخت قرارگاه خاتم است و این قرارگاه در زمان ساخت متعهد شده موارد این‌چنینی را تا پنج سال رفع کند.

علت عقب افتادن بازگشایی

وعده بازگشایی این پل در اوایل هفته گذشته توسط شهرداری کرمان در حالی به مردم داده شده بود که اکنون بیش از یک هفته از موعد بازگشایی آن می گذرد و هنوز مسیر بسته است، لذا خبرنگار ایرنا با معاون فنی و عمرانی شهرداری کرمان تماس گرفت و وی در این زمینه اعلام کرد: مشکل تقاطع غیرهمسطح شهید بادپا(راه آهن) با انجام عملیات مرمت رفع و آماده بهره برداری شده اما به خاطر علت یابی تاخیری در بهره برداری ایجاد شده طی روزهای آینده بازگشایی می شود.

مهدی نیکویی افزود: در این زمینه اعضای شورای فنی استان کرمان از پل شهید بادپا بازدید کردند و فقط منتظر اعلام نتیجه این شورا برای بازگشایی هستیم.

وی تاکید کرد: اکنون مشکلی وجود ندارد و این مسیر می تواند بازگشایی شود و وجود هر مشکلی از جمله نقص فنی در زمان ساخت یا بهره برداری زیر نظر شورای فنی اعلام می شود.

معاون شهردار کرمان در پاسخ به این موضوع که مگر شهرداری موقع تحویل پل تست های لازم را انجام نداده بوده، با بیان اینکه این تقاطع غیر همسطح در سال ۹۸ افتتاح شده و در زمان افتتاح پروژه در مجموعه فنی و عمرانی شهرداری نبوده گفت: پروژه براساس نظر مشاور و قرارداد EPC (مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا) و حوزه نظارتی اجرا شده است، ضمن آنکه با نظر مسئولان مجدد مورد بررسی قرار می گیرد و بحث های فنی آن پس از اعلام نظر کارگروه شورای فنی استان مشخص می شود.

وی ادامه داد: اما آنچه پس از بررسی های اولیه مشخص شده، این پروژه مشکلی در حوزه سازه ای یا نشست زمین ندارد.

نظر معاون استاندار

معاون امور عمرانی استاندار کرمان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: به علت برخی نگرانی های مطرح شده، به شورای فنی اعلام کردم بازدیدی از پل شهید بادپا داشته باشند و گزارش اولیه شورای فنی نیز نشان می دهد این پروژه مشکل سازه ای و ایمنی ندارد و پس از دریافت گزارش نهایی، در صورتی که این پروژه مشکلی داشته باشد، اعلام می شود.

سیدمصطفی آیت اللهی موسوی با بیان اینکه شهرداری در صورتی که به ماجرا ورود نمی کردیم، مسیر را بازگشایی و از شورای فنی استان اظهارنظر نمی خواست افزود: حساسیت هایی برای اینکه پل شهید بادپا مشکلی دارد یا نه در فضای مجازی مطرح شده بود لذا برای راحت شدن خیال خودم دستور بررسی مجدد پل را دادم.

وی ادامه داد: اما شهرداری باید برنامه خود را برای رفع مشکل پل و بازگشایی مسیر انجام می داد که امروز هم قول بازگشایی مسیر را داده بودند.

به گزارش ایرنا با توجه به اینکه این پل در غرب شهر کرمان، کمربندی حاشیه این شهر را به خارج و داخل شهر متصل می کند از شریان های مهم شهر کرمان به شمار می رود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha