جهت‌گیری کلان وزارت فرهنگ حمایت از تولیدات در طراز انقلاب اسلامی است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنای کار و جهت گیری اصلی در این دوره وزارتخانه را تقویت جریان‌های انقلاب و حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری در طراز انقلاب اسلامی بیان کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی سه شنبه شب (۹ آذر ماه) در آیین اختتامیه دومین دوره جایزه ادبی شهید اندرزگو در مجموعه فرهنگی سرچشمه به جایگاه ارزشمند انقلاب اسلامی اشاره کرد وگفت: انقلاب اسلامی ایران بیش از آنکه فکر کنیم مظلوم است.
وی در ادامه به عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی اشاره کرد وگفت: با وجود کارها و فعالیت های انجام گرفته اما هنوز قطره ای از دریای بیکران مجاهدت ها، فضائل و عظمت انقلاب اسلامی و تلاش های صورت گرفته برای روایت کتاب انقلاب صورت نگرفته لذا کار جدی نیاز است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به جزییات و ارزشمندی جشنواره جایزه ادبی شهید اندرزگو گفت: بسیار خرسندم که امروز این جشنواره در دومین دوره خودش میان جامعه جا افتاده و به جشنواره مهمی در کشور تبدیل شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد:‌ به برکت نام این شهید والا مقام و مجاهد خستگی ناپذیر روز به روز شاهد شکوفایی هرچه بیشتر جشنواره جایزه ادبی شهید اندرزگو هستیم.
وی گفت: ‌براین باوریم که اینگونه جشنواره ها سهم عمده ای را در ادبیات داستانی داشته و اثرات خوبی را از خود بجای می گذارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برنامه ها و اولویت های کاری خود در این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم هم اشاره کرد و گفت: ‌در وزارت فرهنگ مبنای کار ما تقویت جریانهای انقلابی از جمله اینگونه جشنواره هاست.
عضو کابینه دولت سیزدهم تصریح کرد:‌ امروز که بار مسئولیت سنگین دولت برعهده یک رئیس جمهور مردمی نهاده شده باید با کار و فعالیت جهادی همواره روز به روز شاهد تحولات جدی در حوزه های فرهنگی و هنری باشیم.
اسماعیلی در عین حال تصریح کرد: ما نیز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا بر تلاش برای تولید محتوایی از لحاظ کمی و کیفی و موثر در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری و تلاش های ایجابی در این عرصه هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در ادامه سخنان خود تاکید کرد: بنای دولت مردمی این است تا با رعایت اصل آزادی بیان، قلم و پاسداشت آنها، فضای موجود را برای تولیدات ارزشمند و فاخر فراهم کند.
اسماعیلی ادامه داد:‌ این دولت معتقد برآزاد اندیشی و آزادی بیان است از این رو تلاش خواهیم کرد فضا برای این مهم مهیا شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه همچنین خط اصلی و جهت گیری کلان این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را حمایت از تولیدات آثارفرهنگی و هنری در طراز انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: مصمم هستیم تا با یک برنامه ریزی دقیق و منسجم به یک کارنامه خوب در جهت کمک و حمایت از اصحاب فرهنگ، قلم، هنر و رسانه در پایان چهارساله دولت برسیم.
اسماعیلی ادامه داد:‌ برای بهبود اوضاع و کمک به اهالی فرهنگ و هنردست نیاز به سوی همه هنرمندان، اهالی قلم و کسانیکه وجودشان دغدغه انقلاب اسلامی را دارد دراز می کنیم.
به گفته وی، ‌باید در کنار حمایت از جریانهای فعال موثر انقلابی  موضوع توسعه فضاهای فرهنگی و هنری را برای کمک به جریانهای انقلابی نیز فراهم کنیم.
عضو کابینه دولت سیزدهم تاکید کرد: ما نیاز به تصدی گری نداریم و باید امور به خود اهالی فرهنگ و هنر واگذار شود.
اسماعیلی درعین حال تاکید کرد:‌ از تمامی کارها و فعالیت های جمعی و مردمی حمایت کرده و در جهت تقویت آنها از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهیم کرد ...
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه سخنان خود از تمامی دست اندرکاران این دوره جشنواره ادبی شهید اندرزگو تشکر و قدردانی کرد.
در ادامه این مراسم از پنج اثر منتخب در حوزۀ داستان رمان بزرگسال، داستان و رمان کودک و نوجوان و روایت تاریخ، به سه اثر «جایزۀ ویرایش کتاب» و هشت نوقلمی که در حوزۀ روایت تاریخ، آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند نیز تقدیر شد.  
همچنین از منصور انوری؛ نویسندۀ رمان «جادۀ جنگ»، به دلیل تلاش‌هایش برای نگارش این رمان دوازده جلدی در حوزۀ تاریخ معاصر نیز تقدیر به عمل آمد.

به گزارش ایرنا، جایزۀ ادبی شهید سیدعلی اندرزگو جایزه‌ای دوسالانه و با رویکرد مبارزۀ ادبی و افشای چهرۀ واقعی پهلوی‌هاست که در بخش‌های مختلف، از ممتازترین کتاب‌های تولیدشده در حوزه‌های «داستان و رمان بزرگسال»، «داستان کودک و رمان نوجوان» همچنین «روایت تاریخ و تاریخ شفاهی» تقدیر می‌کند.   کلیه آثار چاپ اول سال‌های ۹۸ و ۹۹ که دارای درون‌مایه مدنظر جایزه بوده‌اند، در این دوره از جایزه شرکت داده شده اند.

این جشنواره به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با حمایت و همکاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا، انجمن قلم ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حوزه هنری انقلاب اسلامی و مؤسسه فرهنگی شهرستان ادب برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha