نماینده ولی‌فقیه در همدان: تقویت صنعت چاپ از مظاهر توسعه‌ فرهنگی است

همدان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: تقویت صنعت چاپ و نشر یکی از مظاهر توسعه فرهنگی است که برهمین اساس توجه و حمایت در راستای تقویت این صنعت در سطح کشور از جمله استان همدان امری مهم و ضروری است.

به گزارش ایرنا، آیت الله «حبیب الله شعبانی موثقی» روز جمعه در جشنواره صنعت چاپ و آیین گشایش موزه صنعت چاپ استان همدان که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار برگزار شد، افزود: کار فعالان این حوزه در توسعه فرهنگی بسیار موثر است بنابراین گاهی مواقع چاپ یک تصویر به اندازه یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای حاوی مطلب و نکات آموزشی و فرهنگی است به این معنا که یک تصویر می تواند به اندازه یک کتاب اثر و حرف برای گفتن داشته باشد.

وی تصریح کرد: استان همدان باید در صنعت چاپ و نشر حضوری موثر در عرصه ملی و منطقه ای داشته باشد که تحقق این مهم نیازمند حمایت و پشتیبانی جدی مسئولان و متولیان امر است.

امام جمعه همدان یکی از مظاهر توسعه فرهنگی را توجه برای تقویت صنعت چاپ دانست و اظهار داشت: صنعت چاپ در استان همدان با مشکلات زیادی در عرصه نشر کتاب مواجه است به نحوی که شاهد موانع زیادی در مسیر فعالیت های مرتبط با چاپ، ویراستاری و تامین کاغذ برای انتشار کتاب هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان همدان خطاب به فعالان صنعت چاپ و نشر گفت: شما در کار خود، فکر و اندیشه را به عنوان یک نگاه و اثر مجسم، نشر داده و القا می کنید که این کار اثرات اجتماعی زیادی به همراه دارد، بنابراین مسولیت پذیری در این حوزه بسیار مهم و قابل توجه است.

آیت الله شعبانی موثقی، بوعلی سینا را مظهر عقل و باباطاهر را مظهر عرفان عنوان کرد و افزود: دیار همدان بهره مند از سرمایه های گسترده فرهنگی است که به رغم این همه ظرفیت این استان جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است.

به گفته وی، استان همدان ظرفیت های فرهنگی ویژه و قابل توجهی در عرصه ملی و منطقه ای دارد که شکوفایی آنها تنها نیازمند حمایت است، بنابراین برگزاری این قبیل جشنواره ها برای بیان مشکلات، رفع موانع و حمایت از فعالان عرصه چاپ و نشر کاری بسیار مهم و ارزشمند است.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه چاپ کتاب و نشر آن امری مقدس است، افزود: شما بدانید خداوند رزق فعالان این عرصه را در این امر مقدس قرار داده که برهمین اساس باید قدر و ارزش این موقعیت را به خوبی بدانیم. 

رییس اتحادیه چاپخانه داران استان همدان نیز در ادامه این جشنواره گفت: صنعت چاپ ابزار شناسایی هویت کالا، تکمیل کننده محصول، توسعه رسانه و افزایش ارزش های اقتصادی و صادراتی است.

«امیر خضریان» با بیان اینکه چاپ پایه فرهنگ، آموزش و صادرات است، بر حمایت برای متجلی کردن ارزش های صنعت چاپ تاکید کرد.

وی اظهار داشت: حوزه چاپ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد کم توجهی قرار گرفته در حالیکه این صنعت زیربنایی اصلی بسیاری از بخش ها و فعالیت های فرهنگی و هنری است که امیدواریم در این دوره مدیران وزارتخانه توجه بیشتری به این صنعت داشته باشند.

به گفته وی، نگاه حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف به اتحادیه چاپخانه داران نیز محدود و ضعیف است و انتظار داریم حمایت از این عرصه مبتنی بر اهمیت و میزان سرمایه گذاری و اثربخشی آن باشد.

به گزارش ایرنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح جمعه در جریان سفر به همدان از روند اجرا و پیشرفت فیزیکی پروژه «موزه هنرهای معاصر» استان بازدید و از اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای تسریع و تکمیل این پروژه خبر داد.

«محمدمهدی اسماعیلی» به همراه «علیرضا قاسمی فرزاد» استاندار و «حمیدرضا حاجی بابایی» نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی از پروژه های در حال احداث موزه هنرهای معاصر و تالار بزرگ شهر همدان(مرکز همایشها) بازدید و برای تسریع در اجرای عملیات عمرانی این دو طرح اثرگذار فرهنگی دستوراتی صادر کرد.

حضور در جمع مدیران خبرگزاری‌ها و مطبوعات استان و پاسخگویی به سوالات خبرنگاران بخش دوم سفر یک روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همدان بود که در مجتمع فرهنگی و هنری ابن سینا برگزار شد.

پس از نشست با اهالی رسانه، وزیر ارشاد در جشنواره صنعت چاپ شرکت کرده و در جمع فعالان این صنعت سخنرانی می کند. 

پایان بخش سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان همدان نیز افتتاح موزه چاپ به عنوان مجموعه ای غنی و ارزشمند از قدمت چاپ و نشر در کهن دیار الوند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha