فرماندار لارستان:فعالیت‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای به روستاها تعمیم یابد

لارستان- ایرنا- معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان بر ضرورت تعمیم ، گسترش و تمرکززدایی فعالیت های فرهنگی ، هنری و کتابخانه ای از مرکز شهر به همه بخش ها و روستاهای تابعه شهرستان تاکید کرد و گفت: فرمانداری و بخشداری ها آماده همکاری با متولیان هستند.

جلیل حسنی چهارشنبه در بازدید از کتابخانه عمومی لارستان همچنین به صورت آن لاین با چند تن از نویسندگان و ناشران لارستان هم سخن شد که یکی از دغدغه های آنان هزینه های بالا برای چاپ و فروش کم کتابهایشان بود.

فرماندار لارستان:فعالیت‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای به روستاها تعمیم یابد

فرماندار لارستان گفت: در این زمینه از تمام ظرفیت های لازم و قانونی در دستگاه های مختلف ، بخشداری ها و حتی دهیاری ها برای کمک و پشتیبانی مالی و معنوی نویسندگان استفاده خواهیم کرد.

حسنی ادامه داد: محدودیت های اعتباری و مالی در مجموعه های دولتی که البته دستگاه های فرهنگی نیز بیش از سایر نهادها با این مشکل مواجه هستند مانع  از اجرای درست و مطلوب برنامه ها، اقدامات و تصمیم ها می شود.

وی ابراز داشت: بسیاری از امتیازها و شاخص های مثبت در حوزه های مختلف به ویژه سیاسی، اقتصادی و حتی امنیتی در  شهرستان لارستان ناشی از سطح بالای فرهنگ و دیرینگی و پیشنه فرهنگی و تاریخی مردمان این خطه است.

وی گفت: لارستان تنها در زمینه خیرخیز بودن و بحث های اقتصادی زبانزد نیست بلکه در حوزه های مختلف فرهنگی و حتی سیاسی و امنیتی دارای شاخص های خوب و مثبت است که همه اینها ریشه در فرهنگ بالای مردمان این منطقه دارد.

فرماندار لارستان گفت: البته نقش نویسندگان و میزان سرانه مطالعه و داشتن نخبگان و فرهیختگان و بزرگان دینی شهرستان در تحقق و عملیاتی کردن این شاخص ها نیز بسیار تعیین کننده بوده است.

 فرماندار لارستان گفت: هر چه میزان سرانه مطالعه و فرهنگ کتابخوانی در جامعه رشد کند و سواد رسانه ای و آگاهی های مردم ارتقا یابد به همان میزان نیز ناهنجاری های اجتماعی و برخی تضادها و تنش های فرهنگی تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

حسنی افزود: شهرستان لارستان هم اینک با وجود تنوع های فرهنگی و دینی امروز از این امتیاز مهم برخوردار است و با توجه به سطح بالای فرهنگ عمومی جامعه و پیشنیه تاریخی و اهل کتاب و مطالعه بودن همواره با کمترین تنش ها و ناهنجاری ها و یا درگیری های سیاسی مواجه بوده است.

فرماندار لارستان گفت: اگر چه فضای مجازی ظرفیت خوبی برای آگاهی بخشی ها و اطلاع رسانی های سریع در فضای امروز جامعه است و از آن هم گریزی نیست اما بدون شک نمی تواند جایگزین خوبی برای کتاب شود؛ چون کتابخوانی روشمند و قاعده مند است، دارای هدف مشخص و برای اقناع سازی درون و روح انسان مفیدتر است.

مدیر کتابخانه عمومی لارستان نیز گفت: ظرف این دوسال گذشته و با وجود شرایط کرونایی شمار اعضای کتابخانه ها در شهرستان حدود ۳۰ درصد رشد داشته است.

محمد معتمدیان ادامه داد: تعداد اعضای کتابخانه ها از ۶ هزار نفر در سال ۹۷ به ۹ هزار نفر تا نیمه نخست امسال رسیده و سرانه مطالعه در شهرستان نیز رو به افزایش است.

معتمدیان همچنین تعداد کتاخانه های فعال در لارستان را هم اینک ۱۹ باب اعم از دولتی و مشارکتی و بخش خصوص بیان کرد و گفت: بر اساس استاندارد به ازای هر هشت نفر باید ۱۰۰ متر مربع فضای مطالعه موجود باشد.

 وی با بیان اینکه هم اینک بییش از ۱۵۰ هزار نسخه کتاب در حوزه های مختلف در این کتابخانه ها موجود است، گفت: با شمارش جمعیت حدود ۲۳۰ هزار نفری لارستان میزان فضای فیزیکی به ازای هر هشت نفر حدود ۱۶ هزار متر مربع می شود که هم اینک نصف این رقم تحقق یافته است.

معتمدیان همچنین با اشاره به ساخت بزرگترین پروژه کتابخانه عمومی استان فارس در شهرستان لارستان ، گفت: عملیات اجرایی این طرح از سال ۸۸ آغاز شده ولی همچنان به دلیل کمبود اعتبار تاکنون به بهره برداری نرسیده است.پروژه ساختمان کتابخانه عمومی لارستان در زمینی به مساحت چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع و با زیربنای ۲ هزار و ۷۰۰ متر مربع در ۲ طبقه در حال ساخت است که در صورت تامین اعتبار تا بهمن ماه و دهه فجر سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

معتمدیان میزان اعتبار مورد نیاز بری تکمیل فضای فیزیکی و ساختمان این کتابخانه را افزون بر ۲۰ میلیارد ریال عنوان کرد.

فرماندار لارستان به همراه معاون سیاسی و امنیتی ضمن بازدید از بخش های مختلف کتابخانه عمومی این شهرستان همچنین از مدیر و کارکنان این نهاد فرهنگی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی تجلیل کرد.

فرماندار لارستان:فعالیت‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای به روستاها تعمیم یابد

شهرستان لارستان استان فارس به مرکزیت لار در فاصله ۳۸۷ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha