انگلیس: سویه جدید کرونا یک نگرانی بین‌المللی است

لندن – ایرنا – وزیر بهداشت انگلیس در نشست اضطراری پارلمان این کشور هشدار داد که سویه جدید کرونا با منشاء آفریقای جنوبی، یک نگرانی بین‌المللی است که می‌تواند خطر قابل توجهی برای سلامت عمومی ایجاد کند.

به گزارش ایرنا، ساجد جاوید روز جمعه با ایراد سخنانی در مجلس عوام بیان کرد که سازمان بهداشت جهانی صبح امروز یک جلسه ویژه در این خصوص تشکیل داده تا ابعاد این سویه مورد بررسی قرار گیرد. اوضاع به گفته او به سرعت در حال تغییر است و درجه بالایی از عدم اطمینان وجود دارد.

وزیر بهداشت انگلیس توضیح داد که سویه موسوم به B.۱.۱.۵۲۹ برای اولین بار توسط هنگ کنگ، از شخصی که از آفریقای جنوبی سفر کرده بود، شناسایی شد. انگلیس به گفته او نخستین کشوری بود که تهدید بالقوه این نوع جدید را شناسایی کرد و به شرکای بین المللی هشدار داد.

جاوید گفت: موارد بیشتری در آفریقای جنوبی و بوتسوانا شناسایی شده و به احتمال زیاد اکنون به کشورهای دیگر سرایت کرده است. این درحالیست که دولت آفریقای جنوبی دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی اطلاعاتی را که درباره این سویه می‌دانست، ارائه کرد.

وزیر بهداشت انگلیس با بیان اینکه سویه جدید دارای تعداد جهش‌های غیرعادی زیادی است، هشدار داد: ما نگران هستیم که این سویه ممکن است خطر قابل توجهی برای سلامت عمومی ایجاد کند.

وی افزود: دیروز، آژانس امنیت سلامت بریتانیا B.۱.۱.۵۲۹ را به عنوان یک سویه جدید تحت بررسی و با اولویت بسیار بالا طبقه بندی کرد. شواهد اولیه نشان می‌دهد که این سویه ممکن است بیشتر از نوع دلتا قابل انتقال باشد و واکسن‌های فعلی ممکن است در برابر آن کمتر موثر باشند. همچنین ممکن است بر اثربخشی یکی از درمان‌های اصلی ما، تأثیر بگذارد.

جاوید گفت: سویه جدید به ویژه در آفریقای جنوبی، رشد تصاعدی داشته و موارد ابتلا در دو هفته گذشته چهار برابر شده است. در حالی که ما هنوز به طور قطع نمی دانیم که آیا رشد سریع در آفریقای جنوبی به طور مستقیم با این نوع جدید مرتبط است یا خیر، تجزیه و تحلیل تست پی‌سی‌آر نشان می دهد که موارد بسیار بیشتری از این نوع جدید نسبت به مواردی که تاکنون توالی یابی شده اند، وجود دارد.

وی افزود: همانطور که ما به یادگیری بیشتر در مورد این نوع جدید ادامه می دهیم، یکی از درس های این بیماری همه گیر این بوده است که باید سریع و در اولین لحظه ممکن حرکت کنیم.

وزیر بهداشت انگلیس بر همین اساس گام‌های انگلیس را برای مهار این ویروس توضیح داد و گفت: دیروز من اعلام کردم که - از ظهر امروز - شش کشور در جنوب آفریقا را در لیست قرمز سفر قرار می دهیم. این کشورها عبارتند از: آفریقای جنوبی، بوتسوانا، لسوتو، اسواتینی، نامیبیا و زیمبابوه. بنابراین هر کسی که مقیم بریتانیا یا ایرلند نباشد و در ۱۰ روز گذشته در یکی از این کشورها بوده باشد، از ورود به انگلستان منع می شود.

وی افزود: ساکنان بریتانیا و ایرلند که از این کشورها وارد می شوند - از ساعت ۴ صبح روز یکشنبه - وارد قرنطینه هتل خواهند شد. هرکسی که قبل از این تاریخ ها وارد می شود باید در روز ۲ و روز ۸ - حتی اگر واکسینه و قرنطینه شده باشد - همراه با سایر اعضای خانواده خود آزمایش پی‌سی‌آر را انجام دهد.

وزیر بهداشت انگلیس بیان داشت: اگر در ۱۰ روز گذشته از هر یک از این کشورها وارد شده اید، از سازمان خدمات ملی بهداشت با شما تماس می گیرند و می خواهند که آزمایش پی‌سی‌آر انجام دهید. اما منتظر تماس نباشید و فورا آزمایشات پی‌سی‌آر را انجام دهید.

وی با اشاره به اینکه سایر اقدامات پیش‌گیرانه برای جلوگیری از شیوع سویه جدید در انگلیس جریان دارد گفت: اما این سویه برای همه ما یادآوری می کند که همه گیری کرونا هنوز به پایان نرسیده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha