تقویت کارآفرینان و شرکت‌های فناور با جدیت دنبال می‌شود

سنندج - ایرنا - رییس پارک علم و فناوری کردستان گفت: تنها راه برای برون رفت از مشکلات کنونی جامعه، استفاده از بخش خصوصی بوده و هدف ما تقویت این بخش، کارآفرینان، فناوران و نوآوران است.

به گزارش ایرنا، خالد سعیدی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از تفاهم‌نامه صندوق کارآفرینی امید و صندوق پژوهش و فناوری استان کردستان به منظور حمایت از کارآفرینان، اظهار داشت: رسالت پارک های علم و فناوری این است که افرادی که دارای فکر و ایده بوده را دور هم جمع کرده تا با استفاده از توانایی های همدیگر و همفکری بتوانند نیازها و مشکلات جامعه را برطرف کنند.

وی سرمایه‌گذاری بر ایده‌های نوآورانه و فناورانه دانش‌آموزان را از رسالت‌های پارک علم و فناوری عنوان و اضافه کرد: سرمایه گذاری بر روی ایده‌های نوآورانه نسل نوجوان و جوان از اهداف اصلی پارک علم و فناوری است، به همین منظور، در بسیاری از مناطق کردستان مراکز نوآوری و شکوفایی و مراکز رشد اقماری را در راستای حمایت از دانش آموزان و دانشجویان خلاق و نوآور به منظور پرورش ایده­های نو و کاربردی افتتاح کرده‌ایم.

 رییس پارک علم و فناوری کردستان با اشاره به اهمیت عامل نیروی انسانی در توسعه، افزود: کردستان در این زمینه جایگاه مطلوبی در کشور دارد اما گاهی به دلیل عدم شناخت، استعدادهای موجود به درستی هدایت نمی‌شود که امیدواریم با گسترش فعالیت‌های پارک علم و فناوری، در این زمینه نقش سازنده‌ای ایفا شود.

سعیدی با اشاره به سیاست‌های دوری از اقتصاد نفتی در اقتصاد کشور و کمبود زیرساخت‌های صنعتی در استان کردستان، تاکید کرد: هدف ما این است که به سمت اقتصاد خلاق مبتنی بر فرهنگ، گردشگری، هنر و علوم انسانی حرکت کنیم.

وی یادآور شد: کشورهای توسعه‌یافته با سرمایه‌گذاری بر فرهنگ و هنر، سیاست‌های اصلی خود را پیش می‌برند و ما نیز با تولید محتوای فرهنگی و هنری نه تنها می‌توانیم باعث ایجاد ثروت شویم بلکه می‌توانیم فرهنگ و هنر بومی ناب خود را در سطح ملی و بین‌المللی عرضه کنیم و ما نیز هرچند تا نقطه مطلوب فاصله وجود داشته و سیستم اداری مشکل دارد اما با همکاری و همدلی و تلاش مضاعف مشکلات قابل حل است.

پرداخت ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به کارآفرینان

رییس صندوق پژوهش و فناوری کردستان هم گفت: تاکنون ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در اختیار کارآفرینان و شرکت ها قرار داده شده که ۱۰۰ میلیارد ریال آن از طرف معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری در اختیار این نهاد قرار گرفته است. 

ناصر شکری با اشاره به اینکه صندوق‌های کارآفرینی امید و پژوهش و فناوری به بالندگی رسیده و امیدوارم این خوشنامی در بین کارآفرینان و پژوهشگران پایدار باشد، افزود: صندوق پژوهش و فناوری در راستای مواد ۴۵ و ۱۰۰ برنامه های سوم و چهارم توسعه،برای ایجاد سهم و زبان مشترک بین کارآفرینان و پژوهشگران تأسیس شده تا خلاهای موجود را از بین ببرد.

وی ادامه داد: منابع این صندوق محدود بوده و به عنوان نهادی مالی عمل کرده که جدا از پرداخت تسهیلات،سرمایه گذاری خطرپذیر انجام داده و ضمانت نامه صادر می کند.

وی اضافه کرد: صندوق پژوهش و فناوری کردستان اولین صندوقی در ایران بود که با کمترین سرمایه یعنی حدود ۱۵ میلیارد ریال شکل گرفت و با هم افزایی و ترکیب فنی متخصص در کنارسایر صندوق ها و بانک ها، تا حد امکان خوب عمل کرده است.

شکری اظهار داشت: ما هم دانش بنیان بوده و هم در شرایط حساس کنونی وام کرونایی پرداخت کرده‌ایم، همچنین در زمینه ارزیابی طرح ها و صدور ضمانت نامه‌ها قادر به کمک و همراهی خواهیم بود.

تقویت کارآفرینان و شرکت‌های فناور با جدیت دنبال می‌شود
باید از منابع صندوق، در راستای اشتغال پایدار بهره برد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کردستان هم در این مراسم گفت: این تفاهم‌نامه برای اولین بار در سطح کشور در استان کردستان انجام می‌شود که مایه خیر و برکت بوده و نشان دهنده طلایه داری و خط شکنی استان در این زمینه است.

برهان صلواتی با بیان اینکه با این تفاهم‌نامه خدمات خاصی به کارآفرینان  هم در قالب مزدی و هم شرکتی ارائه خواهد شد، افزود: باید از منابع صندوق در راستای اشتغال پایدار بهره برد.

وی اضافه کرد: اعضای صندوق پژوهش و فناوری کردستان از نخبگان و سرمایه های اجتماعی استان و کشور بوده که باید از نظریات و دانش آنها در تمام زمینه ها استفاده کرد.

مدیر صندوق کارآفرینی امید کردستان هم گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این تفاهم‌نامه زیرساخت و بستر توسعه را در استان ایجاد خواهد کرد.

شهریار رحیمی ادامه داد: با توجه به نامگذاری سال جاری توسط رهبر انقلاب مبنی بر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها؛ باید در راستای خواسته‌های رهبری و برطرف کردن مشکلات مردم حرکت کرد. 

وی اضافه کرد: این تفاهم‌نامه ملی شده، به تصویب معاونت‌های  ساماندهی و حقوقی رسیده و در سامانه کشوری ثبت شده است، لذا برخلاف تفاهم‌نامه‌های استانی که با تغییر مسوولان اجرا نمی شود، این قرارداد لازم الاجرا خواهد بود.  

رحیمی ادامه داد: اجرای این تفاهم‌نامه بسیار مهم بوده و باید در همه ابعاد اعم از ترویجی، برگزاری وبینار، همایش و کنفرانس و روش‌های تأمین مالی همکاری همه جانبه صورت گیرد.

پارک علم و فناوری کردستان در سال ۹۲ و پیرو مصوبات دولت دهم ایجاد شد.

ساختمان جدید مرکز رشد این مجموعه در زمینی به مساحت ۱۶۲۰ متر و زیر بنای تقریبی ۶۸۰۰ متر شهریور سال ۱۳۹۶ به بهره برداری رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha